Koberce v domácnosti nebo kanceláři mají oproti plovoucím podlahám či dlaždicím několik výhod. Kvalitní koberec vypadá lépe, skvěle izoluje teplo, je příjemný na dotek a přispívá k celkově komfortnímu dojmu z místnosti. Vyžaduje však daleko náročnější péči, a pokud neprovádíte pravidelné čištění koberců, může být dokonce zdrojem zdravotních rizik.
Čištění koberců tzv. suchou metodou host, která je vhodná jak pro perské koberce, tak pro koberce zátěžové či kazachy. Moderní metoda host vyčistí vaše koberce do hloubky, zanechá je čisté, barevně oživené, voňavé a hlavně suché, tak že je můžete ihned používat. Pomocí nejmodernějších přístrojů (strojové čištění koberců) zbavíme vaše koberce veškeré špíny, roztočů, prachu i starých, hlubokých a zaschlých skvrn. U koberců s vyšší výškou vlasu hrozí nebezpečí, že prášek zůstane v koberci, a proto se čištění suchou cestou u těchto druhů nedoporučuje.
Pod pojmem mokré čištění koberců rozumíme extrakční metodu čištění koberců. Jedná se o čištění mokrou formou, kdy čisticí roztok je pod tlakem vpraven hluboko do vlákna čištěného materiálu, nečistota je rozpuštěna a následně vysávána do sběrné nádoby. Čisticí prostředek, který můžeme obecně použít pro každý druh koberce, je tzv. mýdlová voda.
Druhy koberců
Vpichované koberce patří k nejrozšířenějším zátěžovým kobercům. Mezi jejich hlavní přednosti patří nízká pořizovací cena a snadná údržba. Jednotlivá vlákna se vpichují do podkladového materiálu, přičemž se využívá různých lepidel. Ve srovnání s ostatními druhy koberců nejsou vypichované koberce příliš kvalitní. Navíc nejsou příjemné ani na dotyk, a tak se s nimi spíše než v domácnostech setkáme v kancelářích a veřejných prostorách.
Vyšší kategorii představují všívané koberce, které můžeme dělit dále na smyčkové koberce, koberce s řezaným vlasem a jejich kombinaci. Vyrábějí se všíváním příze do nosné podkladové tkaniny. Drtivá většina běžně prodávaných koberců jsou koberce všívané.
Tkané koberce jsou ty nejkvalitnější koberce. Vznikají při ruční nebo strojové výrobě proplétáním osnovních a útkových nití různými tkalcovskými technikami. Některé typy jsou oboustranné.