Větrání s rekuperací se hodí na léto i na zimu

 

Léto se s námi již pomalu loučí, přestože venku jsou stále značná dusna. Zima se zároveň začíná pomalu blížit. Kromě počasí, oblečení, nálady a mnoho jiného to má dopad i na to, jak se cítíme ve svém domě. V létě nám je v něm někdy vedro, v zimě v něm zas mnohokrát mrzneme (nebo topíme jako šílení, abychom nemrzli). Ani jedno není ideální. Nemluvě o větrání, protože čerstvý vzduch je třeba zajistit v zimě i létě. Proto je vhodné se poohlédnout po ideálním řešení, jak mít v domě vždy příjemné klima. To řešení se jmenuje decentrální větrání s rekuperací, které je v posledních letech trendem moderního bydlení. Jak to funguje? To si ukážeme v následujícím článku. Jako příklady budeme využívat informace od německého inVENTeru, který patří k jedním z předních technologických leaderů v oboru a je zastoupen i v České republice a na Slovensku.

Jeden regulátor, mnoho větracích jednotek

Přirovnáme-li si systém větrání s rekuperací k lidskému tělu, máme i zde jeden mozek, který řídí celou jeho hlavní činnost. Ten se jmenuje řídící jednotka. Místo končetin zde máme větrací jednotky. Ty jsou rozmístěny po celém domě (či jiného objektu, protože větrání s rekuperací můžete využít i v bytě, chatě, administrativní budově apod.) a větrají podle toho, jak jim řekne řídící jednotka. Každá větrací jednotka větrá jen po nezbytně krátkou dobu, aby se v domě vyměnil vzduch. Díky tomu se snižují náklady na vytápění a energie.

Větrací jednotky je nutné po celém době správně rozmístit, aby větrání s rekuperací fungovalo správně. Například u již zmíněného inVENTeru vám toto rozmístění navrhnou zdarma, pokud jim na jejich webových stránkách vyplníte poptávkový formulář a pošlete plánek svého domu.

Nejen peníze, ale i zdraví

Někteří z vás by si mohli říct, že jim pár ušetřených stokorun na vytápění nestojí za tu námahu. Větrání s rekuperací ale neznamená pouze ekonomickou úsporu, ale také prokazatelné přínosy pro zdraví. Krátká doba větrání znamenající absenci teplotních šoků, vám především v zimních měsících pomůže zmírnit riziko nastydnutí. Intenzivně větraný prostor je daleko méně náchylný ke vzniku plísní. Každá z větracích jednotek má na sobě nainstalovaný filtr zachytávající pyly a roztoče.

Z toho tedy plyne závěr, že větrání s rekuperací se vyplatí po všech stránkách.

Tato moderní řídící jednotka se stará o správné fungování větrání s rekuperací.