Dveře nejsou jen něčím, co nás dělí od našeho domácího interiéru a vnějšího světa. Jsou zárukou bezpečí domova, součástí celkového vzhledu domu nebo bytu.
Vchodové dřevěné dveře z masivu (borovice, smrk) jsou velice častou volbou. Vchodové dveře musejí být samozřejmě ošetřené a zbavené od suků, příp. dalších nedostatků dřeva, přičemž se jistí před pokroucením a sesycháním (z více lepených vrstev). Součástí takových dveří bývá samozřejmě uzpůsobené zamykání, tzn. na více místech zajištěných na zámky. Lze samozřejmě domluvit, jak co nejlépe otvory pro zámky umístit, s ohledem na bezpečnost i estetický vzhled.
Tepelně izolované dveřní úpravy (např. klima dveře) u vchodových dveří brání také vlhkosti. Takto upravené dveře zohledňují prostředí venkovní, studené a nevytápěné, včetně přechodů do vytápěných prostorů.
Vchodové dřevěné dveře
Výroba dřevěných dveří odpovídá euronormám. Vchodové dřevěné dveře bývají doplněny sklem (např. dvojitého i trojitého provedení), aby se vyhovělo nezbytnému průchodu vnějšího světla, zabezpečení a designu dveří. Na doplňcích se může podílet po obvodu dveří kovaný rám či jiné bezpečnostní prvky, včetně elektrozámků a protihlukové úpravy. Doplňky ke dveřím jsou např. kukátko, kliky, zámkové vložky nebo samouzavírací systémy.
Dřevěné zárubně dveří bývají součástí dodávek dveří a měly by být seřiditelné dle nároků dveří. Zárubně je možné nastavit dle různých typů, jako např. standardní, klasické, masivní, některé se hodí jak ke vchodovým dveřím, tak do interiéru (např. trámkové zárubně). Mohou mít povrch hladký nebo zdobený. Ty zdobené např. slouží jen jako součást interiéru bez upevněných dveří, jsou bez pantů. Vchodové dveře, rovněž i zárubně v dřevěném provedení je třeba upravit vhodným ekologickým lakem nebo před lakováním impregnovat A stejně jako dveře je průběžně udržovat dle doporučení výrobce.