Jak vybrat podlahu do bytu

Čeká vás rekonstrukce bytu, nebo stavíte nový rodinný dům? Pak určitě jste museli řešit výběr vhodné podlahy. Pestrý sortiment dává tušit, že volba nebude jednoduchá. Která je ta pravá podlaha pro vás a co rozhoduje u výběru?

Dlažba, marmoleum nebo vinyl

V moderních rodinných domech, jež se staví v současné době, převládá jako forma vytápění podlahové topení. Je buď teplovodní, nebo elektrické. V souvislosti s tímto způsobem ohřevu vzduchu v místnostech je třeba si ujasnit, pro jakou podlahovou krytinu se rozhodnete. Měla by to být především ta, kterou vyšší teplota nezničí a jež má velmi dobrou tepelnou vodivost a také vysokou tepelnou setrvačnost. Téměř jako ideální se proto jeví keramická dlažba, marmoleum nebo vinylové podlahy.

Co nabízí vinyl

Pod označení vinyl si představte měkčený nebo neměkčený plast PVC, od kterého je odvozen. Buď se vinylová podlaha prodává v rolích, nebo v jednotlivých dílcích, které do sebe zapadají. Její výhodou je zejména široká nabídka designu. V nabídce obchodů specializovaných na podlahoviny najdete vinylové podlahy v imitaci dřeva, kamene i dlažby. Cenově je vinyl dostupnější než přírodní dřevo. Výborně se hodí do kuchyně i do koupelny, protože je odolný proti poškrábání, skvrnám i vůči vlhkosti. Jistě oceníte i jeho protiskluzovou vrstvu, kterou bývá vinylová podlaha opatřená.

Úloha vinylu v moderním interiéru

Doma člověk ocení, když chodí po podlaze, která nestudí. To ovšem většinou není případ dlažby, která bývá chladná, není-li použita na podlaze s topením. Naproti tomu vinylové podlahy dobře izolují nejen teplo, ale i kročejový hluk. Jsou tedy výborným typem podlahoviny do dětského pokoje. Klidně po ní lze chodit bosky nebo jen v ponožkách. Není proto divu, že vinylové podlahy v současné době mezi zákazníky vyhrávají na plné čáře.