Dávno jsou pryč doby, kdy se špinavé oblečení pralo ručně. Současný trh s automatickými pračkami, které odvedou veškerou práci za vás, je vskutku rozmanitý. Vybrat si můžete nejen podle ceny, ale také podle provedení a počtu funkcí. V následujících řádcích vám prozradíme, jak vybrat pračku, abyste nebyli nakonec zklamaní, ba naopak aby pračka vyhověla všem vašim požadavkům a naplnila vaše očekávání.
Jaký typ pračky zvolit?
Pračky se z nejširšího hlediska rozdělují na automatické pračky s předním plněním a pračky s horním plněním. Jestliže máte v koupelně nedostatek prostoru, zřejmě sáhnete po variantě s horním plněním, která bývá široká většinou okolo 45 až 50 centimetrů a hluboká kolem 50 centimetrů. Spousta domácností však preferuje pračku s předním plněním, která je široká okolo 60 centimetrů a hluboká kolem 50 centimetrů. Ovšem někteří výrobci nabízejí takzvanou „slim verzi“ předem plněné pračky, nicméně musíte u ní počítat s hloubkou menší až o 15 centimetrů.
Jak je to s kapacitou a velikostí bubnu?
Standardně má pračka kapacitu okolo 5 až 6 kilogramů prádla. Jestliže máte v domácnosti více členů, vyplatí se investovat do modelu s vyšší kapacitou, která se pohybuje okolo 8 kilogramů. Výrobci doporučují, abyste plnili buben do 80 % kapacity. Pokud tedy zvolíte například 8kilogramovou alternativu, vložte do ní 6 kilogramů prádla. V případě, že si pořizujete současně s pračkou i sušičku, ujistěte se, že sušička má stejnou kapacitu jako pračka, abyste hned mohli dát veškeré oprané prádlo usušit.
Pozor na náklady na provoz
Většina moderních produktů, ať už jsou to pračky LG či pračky Miele, dosahuje hodnot od A po A+++. Je nesmysl šetřit na pračce, protože potom by se vám mohlo praní v pračce se štítkem B, C, D, E či G prodražit na elektřině. Sice vás zpočátku taková pračka vyjde o 1 000 korun méně, ale nakonec vám spotřebuje mnohem více energie.