Výběr pracovní židle je klíčový pro zdraví všech zaměstnanců. Dlouhé sezení je samo o sobě nezdravé, můžete však zmírnit jeho dopady na zdraví správným výběrem židle. Ergonomická kancelářská židle nekřiví páteř a zajišťuje pohodlí, které je jedním z podstatných činitelů podporujících efektivitu práce.
Synchronní mechanika
Nejzdravější sezení poskytují židle se synchronní mechanikou. Ty zajišťují současný pohyb sedáku a zádové opěry. V praxi mají takové židle tendenci posouvat tělo vpřed, a člověk tak je nucen poposedávat neustále dozadu, a je tak zároveň nucen se hýbat i při sezení. A páteři svědčí především pohyb. Dalším typem židle, která neničí páteř, je židle, která udržuje permanentní kontakt bederní páteře s opěrkou. Zadek by měl být umístěn vždycky zcela vzadu na židli, do nejzdravější polohy bederní páteře.
Kancelářská křesla
Dáváte-li přednost pohodlnějším křeslům, i ta se vyrábějí se synchronní mechanikou. Jejich vzhled a celkový dojem ze sezení je příjemnější, k dostání je nepřeberné množství variant. Mezi nejpříjemnější materiály, ze kterých jsou kancelářská křesla na kolečkách vyráběna, patří pravá kůže. Důležitější než vzhled a materiál je však stále vhodný typ mechaniky, přítomnost opěrek a pevný sedák. Houpací a asynchronní mechanika je sice levnější záležitost, ve výsledku však uštědří mnoho starostí a hodin strávených na rehabilitacích namísto v práci. Do kvalitního křesla se proto vyplatí investovat.
Po práci aktivní odpočinek
Ani nejzdravější židle vám ke zdraví nepomůže, pokud na ní budete sedět bez přestávek několik hodin denně a když po pracovní době ve vašem sedavém zaměstnání si zase někde sednete. Před televizi, na pivo. I tyto koníčky můžete pěstovat v pohybu nebo ve stoje. Během pracovní doby je vhodné střídat sezení s drobnými pauzami, kdy vstanete, projdete se třeba na kávu, ven na vzduch, a vrátíte se. Po práci si dopřejte aktivní odpočinek.