Betonové dlažby jsou známé svou značnou odolností. Jak má vypadat pravidelná správná údržba tohoto materiálu?
Jak pečovat o betonovou dlažbu
Běžná pravidelná údržba vyžaduje pouze zametání. V případě výraznějšího znečištění je možné zvolit jednoduché čištění vodou. V tomto směru je vhodné pro zvýšení účinnosti využít vysokotlaký čistič.
Takovouto údržbu je vhodné provádět zejména po zimě. Frekvence čištění však může být i častější, v závislosti na tom, jak intenzivně případně dlažbu zatěžujeme, zda slouží pouze jako pochozí plocha či jako pojezdová atd.
Dále je nutné pravidelně dbát na odstraňování skvrn, které vznikají náhodně. Zejména u těch olejových hrozí, že na dlažbě zanechají dokonce trvalé stopy. Proto je nutné je odstranit co nejrychleji. Z běžně dostupných prostředků se například doporučuje vyzkoušet směs saponátu a olejového mýdla.
Jestliže nám zámkovou dlažbou prorůstá plevel, můžeme zpočátku přistoupit k jeho manuálnímu odstranění. Velmi účinným prostředkem je také horká voda. Ta by měla mít nejméně 98 °C. Zároveň jde o metodu mimořádně šetrnou.
Jaké jsou pokročilé metody čištění
Ani v případě, že se musíme uchýlit k herbicidům, nemusíme mít obavu. Současné přípravky již lze také vybírat s ohledem na to, aby byly šetrné vůči životnímu prostředí. V případě zvláště odolného plevele lze aplikaci podle potřeby opakovat.
Pokud potřebujeme podlahu například na terase vyčistit více, můžeme použít jednoduše teplou vodu, případně přikročit k mechanickému čištění kartáčem. Podlaze neuškodí ani přídavek saponátu.
V případě speciálních chemických přípravků je vhodné se poradit s výrobcem dlažby, případně si rovnou pořídit prostředky, které jsou na naši dlažbu určené. Pokusem o odstranění skvrn na vlastní pěst za pomocí silných prostředků bychom mohli materiál poškodit.
Velmi důležitá je totiž hodnota pH dlažby, která je pro výběr vhodné chemie podstatná. Jinými slovy tedy to, zda je povrch primárně kyselý či zásaditý.
Preventivní péče o dlažbu
Jestliže chcete zajistit betonu dlouhou životnost a do budoucna jej účinně chránit, můžete využít impregnační přípravek na dlažbu. Tento prostředek účinně zabraňuje zašpinění dlažby, odpuzuje vodu a oleje a současně zvýrazňuje barvu. Zvláště se proto doporučuje aplikovat jej u světlejších odstínů dlažby.
Impregnaci se doporučuje provádět jednou ročně. Vhodné období, kdy tuto údržbu provádíme, je před podzimem. Podzim i zima totiž pro každou dlažbu představují velmi náročné období, kdy je vystavena značné zátěži.
U betonových podlah je navíc nutné vzít v potaz, že se i při správné péči budou v čase měnit. Získají patinu, která není na závadu a mnoho majitelů ji dokonce z estetických důvodů preferuje. Beton se pak svým vzhledem pak více přibližuje přírodním materiálům.