Podnájem nebo hypotéka?

Bydlení je věc, kterou musí řešit každý z nás. A ne každý má takové štěstí, aby nějakou nemovitost zdědil nebo jí dostal darem. Lidé se pak dělí na dvě skupiny. Jedni jsou skalními zastánci podnájmu, jiní si zase raději vezmou hypotéku a zařídí si vlastní bydlení. Které řešení je ale lepší? Univerzálně se to opravdu říct nedá, pro každého platí něco jiného.

Řešení této problematiky hodně souvisí s počítáním. Budete si muset vykalkulovat spoustu věcí. Napřed si spočítejte, jaký má vaše domácnost čistý příjem. Poté se podívejte, jaké máte náklady na nájem a jaké jsou náklady na všechny ostatní položky. Poté si zkuste spočítat, na kolik by vás vyšla hypotéka. Pokud nemáte konkrétní nabídku od banky, stačí použít jednu z online kalkulaček, které dokážou nabídnout poměrně dobrý odhad toho, kolik byste za hypotéku platili. Pokud je tato částka nižší, než kolik byste platili měsíčně za nájem, je to jednoznačné – hypotéka se vám vyplatí a je lepší pořídit si vlastní bydlení.

Pravidelné měsíční platby se sice nezbavíte, ale platíte tím svoje vlastní bydlení. Za určitou dobu navíc bude splacená a tím pádem nebudete platit už nikdy nic a budete mít klid. Vyplatit se vám to může také v případě, že byste měli na měsíční splátce hypotéky zaplatit o něco víc než za nájem.

Hypotéka je jednoznačně lepším řešením v případě, že máte naspořené nějaké vlastní finance, kterými můžete pokrýt cenu nemovitosti z optimálně padesáti procent. Poté si nemusíte půjčovat tolik a logicky ani nebudete platit takovou měsíční splátku.

Naopak podnájem se vám více vyplatí v případě, kdy na něm platíte výrazně méně, než byste platili na hypotéce. Nebo také pokud máte nestabilní pracovní pozici a víte, že i když nejste ve zkušební době, mohli byste být brzy propuštěni. Zvažte všechna pro a proti a poté se rozhodněte.