Jak vybrat krbová kamna

Pokud vlastníte rodinný dům a řešíte vytápění, určitě už jste přemýšleli nad možností pořídit si krbová kamna. Nejenže vám velmi efektivně prohřejí celý dům, ale ještě skvěle vypadají a posezení před planoucím ohněm je prostě neodolatelné. Při výběru krbových kamen si ale musíte dávat pozor na několik věcí, abyste neudělali krok vedle.

Předtím, než začnete kamna vůbec řešit a vybírat si musíte ujasnit tři základní fakta, bez kterých nemáte šanci ta správná kamna vybrat. Musíte především vědět, jak vysoký je váš komín a na jaký tah je stavěn. Bez toho byste totiž mohli skončit v lepším případě tak, že by kamna správně netopila, v horším případě se zakouřeným obývákem. Důležitý je také průměr kouřovodu, protože vývod z kamen na něj musí pasovat. A posledním důležitým bodem je topný prostor, který potřebujete vyhřívat. Každá kamna totiž mají jinou výhřevnost a není žádoucí, abyste si pořídili model, který hřeje málo, nebo naopak moc.

Svou roli hraje také typ objektu. Jak všichni jistě víte, je velmi složité vytopit starší objekt, proto do starších budov musíte pořídit silnější kamna. A platí to samozřejmě i naopak, dobře zateplenému objektu stačí méně výkonná kamna.

V posledních letech jsou velmi oblíbená takzvaná peletová kamna, která v sobě mají nainstalovanou regulační elektroniku. Díky tomu můžete naprogramovat, kdy se mají kamna spouštět a na jakou teplotu mají vytápět. Topivem jsou v takovém případě dřevěné pelety, který stačí dosypat jen jednou za pár dnů. Nicméně jsou o něco náročnější, co se týče údržby a dodržování bezpečnosti.

Zvolit ale můžete také klasická krbová kamna s tepelným výměníkem, která jsou ovšem vhodná jen pro vytápění jedné místnosti. Nebo můžete mít kamna napojená na celé topení a vytápět jimi celý dům. Záleží, jaké konkrétní řešení poptáváte.