Státní dotace na zateplení domu

Zateplení domu je věc, do které by se dříve nebo později chtěl pustit asi každý vlastník nějaké nemovitosti. U rodinných domů může zateplení přinést velké tepelné úspory a logicky tedy i úspory finanční. Pokud ale stále přemítáte nad tím, že zateplení je finančně velmi náročné a nevíte, kde byste na něj měli vzít peníze, zbystřete. Stát už několik let nabízí program Zelená úsporám, což jsou státní dotace na zateplení domu pro majitele rodinných domů na zateplení jejich objektů.

Řadu majitelů dosud odrazovala vysoká administrativní zátěž, která se s přidělením dotace pojila. To je ale minulostí, protože právě kvůli tomu, že dotace z důvodů složitého vyřizování chtělo čerpat jen málo lidí, stát přišel s velkým zjednodušením. Především je ale program rozšířen a žádat o dotaci mohou i majitelé bytových domů.

Velkou novinkou je od letošního roku také to, že se dá dotace získat i pouze na částečné zateplení. Dosud bylo nutné provést zateplení kompletní, ale to je už minulostí. Pokud byste tedy chtěli například jen vyměnit okna nebo zateplit pouze fasádu, není to problém a na dotaci dosáhnete. Také se zkracuje čekací lhůta na proplacení dotace. Státní fond životního prostředí má nyní od chvíle vyhotovení projektu už jen tři týdny na to, aby dotaci v příslušné výši vyplatil.

A nově odpadá také přílišné papírování. Dosud jste museli pro obdržení dotace doložit seznam všech dodavatelů a výrobků, které jste od nich odebrali. Ani to už ale není nutné.

V programu Zelená úsporám je ještě mnoho nevyčerpaných prostředků a získat dotaci je mnohem jednodušší, než si myslíte. Proto nepromarněte svou šanci a berte, dokud stát nabízí. I tento program totiž jednou bude končit a tak je právě ideální čas, jak si zateplit dům skoro zadarmo.