Proč byste i vy měli přejít na kalibry?

Stále ještě ověřujete správné rozměry výrobků tak, že si berete do ruky posuvné měřítko nebo jiné měřidlo? Pak je na čase popřemýšlet o svém jednání. Existuje totiž možnost, jak říct, zda je rozměr správný, za pár sekund. Přitom nehrozí špatné odečtení rozměru z měřidla nebo jiná lidská chyba. Celý proces je jednoduchý, chybovat se při něm snad ani nedá.

Tím způsobem ověření jsou kalibry. Válečkové, třmenové nebo třeba závitové, existuje jich celá řada podle způsobu použití a vy si můžete vybrat ten nejlepší právě pro vás. Sháníte kalibry M42 ×1,5? Máte je mít. Ale pojďme si hezky popořádku vše vysvětlit.

Nasadíte výrobek a o rozměru máte jasno

Zaměřme se třeba na závity a závitové kalibry. Máte vnitřní závit a nejste si jistí, zda jeho rozměry odpovídají. Vezmete si do ruky výrobek se závitem a závitový kalibr určený na daný rozměr závitu (např. zmiňovaný M42 ×1,5).

Kalibr určený na vnitřní závity se jmenuje závitový trn a má dvě strany. Nejdříve zkusíte na závit nasadit dobrou stranu, ta by měla jít. Pak zkusíte nasadit zmetkovou stranu (je označená červeným proužkem), ta by jít neměla. Je-li všechno takto, rozměr závitu je zcela v pořádku. Žádné měření, žádné složitosti, ověřeno je za pár sekund.

Kalibr potřebujete na každý rozměr

Zřejmě vás již napadlo, že kalibry se vyrábí vždy na jeden konkrétní rozměr. Tohle je snad jejich jediná nevýhoda a z tohoto důvodu se také používají zejména ve velkovýrobě, kde se tvoří spousta stejných výrobků. Kupovat si kalibr kvůli výrobě jediného produktu nedává moc smysl, v tomto případě vás vyjde finančně lépe ho změřit klasickým měřidlem.

Kalibry se dají sehnat téměř na každý výrobek, je možné nechat je vyrobit také na míru. Tímto se zabývá společnost Michovský tools, firma s obrovským sortimentem kalibrů různých typů a rozměrů. Nedokážete-li se v široké nabídce orientovat, neváhejte je kontaktovat, poradí.