Jaké materiály přitahují magnety: železo, ocel nebo i zlato?

Jaké materiály přitahují magnety? Nejvíce ty feromagnetické. Kromě nich ale i pár jiných. Přečtěte si, k čemu všemu můžete magnety přicvaknout.

Je jedno, jestli máte v ruce starší typ „šedo-černého“ feritového magnetu, anebo novější neodymový magnet s lesklým či jiným povrchem. Magnetismus u všech magnetů funguje stejně, dokonce i u elektromagnetů.

Přicvaknou se pouze k několika materiálům, které jsou takzvaně feromamagnetické, jedná se o feromagnetika. Na nich budou magnety dobře držet.

Které materiály magnety přitahují?

  • Železo,
  • kobalt,
  • nikl,
  • gadolinium,
  • ferity – oxid železitý a uhličitany barya či stroncia,
  • také jiné magnety
  • a různé slitiny kovů, mezi které patří třeba ocel.

Nejčastěji je budete zřejmě přicvakávat na ocelový plech, pokovené fólie pro magnety, případně na železné konstrukce a nosníky.

Magnetická síla funguje i přes jiný povrch

Je dobré, že magnet vám bude držet i na feromagnetickém materiálu s povrchovou úpravou. Díky tomu můžete ke dvířkům ledničky přicvaknout magnetky, k radiátoru magnetický háček a na bílý flipchart nebo whiteboard magnetky a magnetické fólie.

Stejně tak i magnety mohou mít různou povrchovou úpravu – pro větší odolnost existují poplastované magnety a pogumované.

Je však dobré vědět, že v návaznosti na tloušťku nemagnetické vrstvy, která mezi magnetem a nosným podkladem je, se magnetická síla zmenšuje. Pokud tedy mezi magnet a ledničku vložíte překližku, magnet už držet zřejmě nebude.

Čím větší magnet a silnější materiál použijete, tím bude magnet držet lépe.

Paramagnetika a diamagnetika

Kromě feromagnetických látek existují ještě paramagnetické a diamagnetické. Paramagnetické jsou například chrom, hliník, sodík či platina. K magnetům se sice také přitahují, ale velice slabě. V běžném životě to není moc využitelné a je to sotva pozorovatelné.

Diamagnetické látky způsobují opak – od magnetů se slabě odpuzují. Jsou jimi zlato, měď nebo třeba uhlík. Zlaté prstýnky tedy pomocí magnetu hledat nejde, pokud tedy nejsou schované v krabičce z ocelového plechu.

Několik typů magnetů, neodymy jsou nejsilnější

Dnes seženete několik typů magnetů. K mání jsou AlNiCo, SmCo magnety a nejčastěji NdFeB magnety neboli neodymové magnety. Ty jsou sloučeninou neodymu, železa a boru a patří mezi nejsilnější, v současnosti běžně využívané magnety. Unesou i 1000násobek své hmotnosti.

Kde všude se dají v běžném životě, doma, na zahradě, dílně, ve výrobě i v podnikání využít, se můžete inspirovat na blogu Magnetik.cz