Zateplení plochých střech prospívá životnímu prostředí i peněženkám nájemníků

Ploché střechy pokrývají zelené pažity, po stěnách se vine vinná réva, městská šeď je zabarvena do přirozených odstínů… Ne, nejsme v Hobitíně, ani v severských krajích, kde se vyvýšené sklepní prostory a malé domky překrývají trávou jak domečky pro trolly. Zateplení plochých střech začíná být fenoménem obvyklým i v Česku.

Rekonstrukce střech myslí především na budoucnost

Opravujete, nebo si necháváte opravit střechu na rodinném domě, činžovním baráku, nebo v kancelářských prostorách? Měli byste zvážit moderní variantu spojující příjemné s užitečným. Už je naštěstí pryč doba nudné šedi, oprýskaného betonu a zastaralých fasád. Nevzhledné domy komunistické éry zastoupily domky novodobé, mnohdy nápadité, někdy nevkusné. Nastoupily technologie propojené s vizí ekologického stavitelství nízkoenergetických budov. Využívají se obnovitelné zdroje, myslí se na budoucnost jak v energetice, stavebnictví, tak dalších odvětvích. A tak i rekonstrukce střechy může být pomyslnou třešinkou na dortu opraveného domu v úsporném duchu.

Nebojte se investice do zelené střechy

Rozhodnete-li se pro střechu s porostem a jinými vhodnými rostlinnými odrůdami, pak pro vás budou potřebné následující informace. Zelené střechy můžou mít vícevrstevné složení, pro něž je třeba zajistit drenáž a filtry s hydroakumulačními a vegetačními schopnostmi. V neposlední řadě je třeba rozhodnout se pro správný typ výsadby, který se hodí na zelené ploché střechy. Tak, aby údržba byla co nejméně náročná a výsledný protihlukový a estetický efekt byl co největší.

Vhodná výsadba pro zelené ploché střechy

Takzvané zelené střechy můžou zkrášlovat nejen travnaté povrchy, ale i keře a stromy. Izolační vlastnosti přírodního povrchu ploché střechy významně podpoří různé suchomilné druhy travin – psineček, lipnice, kostřava, sukulenty jako netřesky, rozchodníky i některé z opuncií, a dokonce i bylinky – levandule, šalvěj, česnek i divizna. Před výběrem keřů a stromků se zeptejte odborníků, ať střechu nezatížíte nevhodnými košatými dřevinami.

One thought on “Zateplení plochých střech prospívá životnímu prostředí i peněženkám nájemníků

  1. Díky za článek, myslím, že by si ho mělo přečíst co nejvíce lidí, aby měli přehled. Zelené střechy jsou super, moc se mi to líbí. Často čtu Porta-Book.cz, tam je také mnoho zajímavých článků.

Comments are closed.