Rozdíl mezi znaleckým posudkem a tržním oceněním nemovitosti

Ať už chcete svou nemovitost prodat, použít jako zástavu či vklad do majetku firmy, nebo řešíte nepříjemnější situace jako dědictví, rozvod a exekuci, vždycky budete potřebovat ohodnocení nemovitosti odborníkem. Tušíte ovšem, v jaké situaci žádat o znalecký posudek a ve které o tržní ocenění?

Posudek a ocenění si mohou objednat advokátní a notářské kanceláře, realitky, exekutoři, soudy, finanční úřady, ale také firmy a hlavně soukromé osoby. Vždy však dbejte na to, abyste svou nemovitost (dům, garáž, byt, rekreační chalupa, pozemek, …) svěřili do rukou opravdového odborníka. Odhad ceny nemovitostí by měl provádět na základě zákona č. 36/1967 Sb. a vyhlášky č. 37/1967 Sb.

Terminologie oceňování nemovitostí je pro běžného laika trochu problematická. Běžně se totiž setkáte se dvěma označeními – tržním oceněním a znaleckým posudkem. Jsou jiné, rozdíl mezi oběma může u stejné nemovitosti dosahovat desítek až stovek tisíc.

Znalecký posudek se řídí tabulkami

Znalecký posudek nemovitosti by se použil například v případě, kdy by se zákazník soudil se stavební firmou o špatně provedené stavbě. Znalec musí kvůli posudku prozkoumat stav nemovitosti, zajímá se např. o energetickou náročnost, technický stav, stáří či lokalitu.

Veškeré informace však hodnotí podle tabulek. Hodnoty si občas může přizpůsobit konkrétní nemovitosti, ale ve spoustě případů se musí striktně držet zadaných údajů.

Tržní ocenění ovlivňuje i okolí nemovitosti

Dokonalými příklady, kdy se využívá tržní ocenění nemovitosti, jsou koupě a prodeje (když nepřepálíte cenu, rychleji dům prodáte). Na rozdíl od posudku se tady odborník nemusí držet tabulek. Počítá cenu s ohledem na metry čtvereční, polohu, vybavení, infrastrukturu atd. Velkou měrou se tedy na hodnotě podílí i lokalita a občanská vybavenost. Odráží také aktuální situaci na realitním trhu.

Ať už potřebujete znát hodnotu nemovitosti z příjemných nebo nepříjemných důvodů, pomoc najdete u Mgr. Petry Nagy, která dlouhá léta vytváří odhady například pro banky Hypoteční banka, Českomoravská stavební spořitelna, Oberbank AG a ČSOB.

One thought on “Rozdíl mezi znaleckým posudkem a tržním oceněním nemovitosti

Comments are closed.