Chcete si vzít hypotéku? Pozor na změny!

V České republice platí od 1. prosince 2016 nový zákon o spotřebitelském úvěru, který přinesl velké změny do oblasti půjčování. Mění pravidla pro poskytování hypotečních úvěrů a nebankovních půjček. Na co se musíte připravit, když si budete letos žádat o hypoteční úvěr?

Na 100% hypotéku už nedosáhnete!

Nový zákon vznikl jako reakce na obavy, že se zadlužují i lidé, kteří v budoucnu nebudou schopni splácet. Obava to je oprávněná, protože díky nízkým úrokovým sazbám a konkurenčnímu boji banky poskytly hypotéku i lidem s nižší bonitou. Nový zákon to již neumožní. Ukládá bankám, aby bonitu klienta prověřovaly mnohem důkladněji. Pokud by se tak nestalo a klient by se během splácení dostal do problémů, mohla by být smlouva prohlášena za neplatnou. Banky budou zjišťovat hlavně to, jestli má klient i vlastní úspory. Banky už proto nebudou poskytovat 100% hypoteční úvěry.

domtech.cz_radyprovsechny_cz_01

Přináší i výhody!

Nový zákon hraje do karet i všem klientům. Zmírňuje poplatky při předčasném splacení. Klient má nově právo splatit půjčku kdykoliv, zaplatí za to jen tzv. účelně vynaložené náklady. Banka si tedy nemůže účtovat žádný další poplatek. Mírnější poplatky platí i pro případ, že klient zaplatí mimořádnou splátku.

Dejte si pozor na typ!

Existuje několik typů hypotečních úvěrů, které se od sebe zásadně liší podmínkami. Dobře si typ hypotéky vyberte, v základní orientaci pomůže rubrika finance, poradního magazínu Radyprovšechny.cz, která obsahuje články s popisem hlavních výhod i nevýhod jednotlivých druhů úvěrů. Připravte se také na to, že jednání v bance vám spolkne hodně času. Je výhodnější se spojit s poradcem, který za vás jednání v bance vyřídí. Díky spolupráci s poradcem také můžete získat výhodnější úrokovou sazbu.

domtech.cz_radyprovsechny_cz_02

Tento článek vznikl ve spolupráci s magazínem www.radyprovsechny.cz. Zařaďte ho mezi své oblíbené, nabízí cenné rady a tipy také z oblasti financí, bydlení, cestování, lifestyle či zdraví.