Jak vybrat střešní krytinu

Pokud stavíte nebo rekonstruujete dům, tak jistě velmi dobře víte, že základním prvkem domu je střecha. Bez pořádné střechy vám do domu bude zatékat, případně i foukat, a to nikdy není dobré. Za většinu těchto potíží může buď u starších domů příliš stará a opotřebovaná, nebo u novějších domů nekvalitně postavená střecha. Při stavbě je nutné zvolit správný druh střešní krytiny. Jak vybrat střešní krytinu? Dozvíte se v následujících odstavcích.

Tou asi nejpoužívanější střešní krytinou jsou tašky z pálené hlíny s příměsí betonu. Vyrábějí se v nespočetném množství variant a barev. Zatím stále převládá především červená taška, která bývá také zpravidla nejlevnější. Existují samozřejmě ale i jiná zbarvení. Nejnovější technologií jsou tašky posuvné, které se dají přizpůsobit přímo na míru.

V případě, že chcete pokrýt starší budovu nebo má konstrukce nižší nosnost, což je případ mnoha chat a chalup, se doporučují lehké krytiny, které jsou vyrobeny z lehkého plechu nebo jiného materiálu a bez problémů je vaše trámy unesou. Výhodou je, že se také nemusí nijak udržovat.

Další alternativou jsou betonové tašky, které jsou konkurencí pro tašky čistě hliněné. Jejich výhodou je, že se dají použít i u střech s menším sklonem a jsou i lépe chráněny proti vlivům počasí a dalším nepříznivým událostem. Navíc ani nejsou celkově výrazně těžší.

A poslední možností je střecha šindelová, která je známá už dlouhé desítky a stovky let.

Dřevěné šindele jsou nejstarší, ale také nejdražší alternativou, která ale na oplátku poskytuje velmi dobrou zvukovou izolaci a odolnost proti povětrnostním vlivům. Šindele se vyrábí také z modernějších materiálů, jako je třeba plast.

Při volbě střešní krytiny nezapomínejte, že musíte zvolit také dobrého dodavatele. Protože krytina vyrobená nekvalitním způsobem vám způsobí více škody než užitku.