Pronájem bytu v Teplicích dnes pořídíte celkem levně. Průměrná činže tu totiž klesla zhruba o 60 Kč/m2 a to jen za poslední dva roky

Pronájem bytu v Teplicích je dnes možné sehnat za velice rozumné peníze. Jen v posledních dvou letech se průměrná činže na Teplicku propadla zhruba o 60 korun za metr čtvereční podlahové plochy a to na nějakých 134 Kč. V porovnání s celorepublikovým průměrem, který činí 245 Kč/m2, je tedy o poznání nižší. Jak je to možné, když trend je ve většině tuzemských lokalit spíše opačný? A přestože jsou tu činže velmi přijatelné, nevyplatí se i s ohledem na relativně nízké ceny zdejších nemovitostí raději rovnou investovat do vlastního, než hledat nějaký pronájem? 

Pronájem bytu vás tu určitě nezruinuje

Činže jsou v Teplicích a vlastně i v celém okrese v současnosti skutečně více než slušné. Zatímco v mnoha jiných městech trhají rekordy, tady jen za poslední dva až tři roky klesly skoro o třetinu. To může lidem hledajícím bydlení třeba v extrémně drahé Praze připadat doslova jako sen. Zatímco za metr čtvereční v našem hlavním městě dnes v průměru zaplatíte 338 korun a to navzdory faktu, že je tam vhodných nemovitostí už údajně celkem dost, tak v Teplicích vám na 1mzpravidla postačí i o 200 Kč méně. To už je pořádný rozdíl.

Standardní 3+kk proto v nabídkách realitních kanceláří běžně najdete už za ceny okolo 10 tisíc měsíčně a levněji se tak v rámci kraje dá bydlet zřejmě jenom v Děčíně. A čím je pokles hladiny nájemného, k němuž tu v nedávné době došlo dán především? 

2 hlavní důvody nižších činží

Za zlevňováním zde stojí pochopitelně vícero faktorů. Nicméně dva z nich jsou nejspíše zásadní a stojí proto za pozornost. Co máme konkrétně na mysli?

  1. STĚHOVÁNÍ OBYVATEL NA VENKOV – V posledních letech stoupla mezi lidmi obliba života na venkově a řada z nich tak vyměnila do té doby poměrně nákladné činžovní bydlení ve městě za mnohem přijatelnější podmínky v nějaké z okolních vesnic. V některých obcích, které jsou v dosažitelné vzdálenosti od Teplic, dnes dokonce pozvolna vznikají celá satelitní sídliště. Poptávka po pronájmech ve městě proto klesla a majitelé byli nuceni zlevňovat, aby jejich nemovitosti neležely ladem. 
  2. LEVNÉ NEMOVITOSTI – V porovnání s naprostou většinou měst podobné velikosti jsou zdejší nemovitosti stále ještě dosti levné. To pro značné procento obyvatel znamená jednodušší cestu k vlastnímu bytu či domku a z trhu s nájemním bydlením tak mizí další a další potenciální klienti. Taková věc pochopitelně tlačí hladinu činží opět o něco směrem dolů. A za kolik že se dá ve městě pořídit vlastní byt?

2+kk za půl milionu a 3+1 za 800 tisíc

Projdete-li si nabídky realitních webů, pak snadno zjistíte, že nemovitosti nejsou v Teplicích skutečně nijak drahé. Byty zde opravdu patří k nejlevnějším v republice a sehnat tu například 2+kk či 2+1 o podlahové ploše 40 – 50mza 500 nebo 600 tisíc korun není vůbec nereálné. Standardně velké 3+1 v solidním stavu pak pořídíte klidně za cenu jen lehce převyšující tři čtvrtě milionu. Takové peníze si dnes za střechu nad hlavou může dovolit zaplatit celá řada lidí a možná k nim patříte i vy. Pokud se tedy do Teplic hodláte nastěhovat natrvalo, stálo by možná za úvahu namísto hledání pronájmu rovnou pořízení něčeho vlastního. 

A pokud vám nějaká hotovost chybí, zkuste si pomoci hypotékou. Nejenže si nebudete vzhledem k nízkým cenám nuceni půjčovat nijak obrovskou částku, ale úrokové sazby u hypoték navíc zřejmě i díky poklesu zájmu o tyto půjčky nyní postupně padají. A co přísnější pravidla pro jejich poskytování? S těmi vám jistě bankéři ochotně poradí tak, abyste novým podmínkám vyhověli, bude-li to jen trochu možné.

8 let a 9 měsíců

Osm a tři čtvrtě roku je doba, která je u nás dnes potřebná k tomu, abyste si vydělali na starší byt o dispozici 3+1. Řeč je přitom o průměrném čistém platu a v tabulce níže můžete vidět, jak se situace liší v jednotlivých krajích. Právě na Teplicku, které je součástí Ústeckého kraje a kde se vlastní střecha nad hlavou dá v porovnání se zbytkem republiky pořídit opravdu levně, nemusíte na byt vydělávat nijak zvlášť dlouho. Není proto divu, že se touto cestou také čím dál více lidí vydává. No a jak jsme již řekli, pokles zájmu o pronájmy a s tím související další propad činží je toho zřejmým důsledkem.

Jak dlouho se v ČR v průměru vydělává na starší 3+1 (2019)

KRAJPOTŘEBNÁ DOBAKRAJPOTŘEBNÁ DOBA
PRAHA14 let a 11 měsícůPARDUBICKÝ8 let a 1 měsíc
JIHOMORAVSKÝ 11 let a 9 měsícůKARLOVARSKÝ8 let
ZLÍNSKÝ9 let a 5 měsícůLIBERECKÝ7 let a 10 měsíců
STŘEDOČESKÝ9 let a 5 měsícůOLOMOUCKÝ7 let a 6 měsíců
KRÁLOVÉHRADECKÝ8 let a 9 měsícůJIHOČESKÝ       7 let a 4 měsíce
PLZEŇSKÝ8 let a 5 měsícůMORAVSKOSLEZSKÝ5 let a 6 měsíců
VYSOČINA8 let a 1 měsícÚSTECKÝ3 roky a 10 měsíců

Nájem nebo vlastní byt, obojí tu není drahé

Ze všech dostupných údajů tedy vyplývá, že stěhování do Teplic by pro vás z finančního hlediska nemuselo představovat nijak zásadní problém. Nájmy jsou tu v porovnání se zbytkem republiky velice slušné, a pokud jde o pořizovací ceny nemovitostí, ani těm nemůže většina našich měst podobné velikosti konkurovat. Je tedy jenom na vás, zda se rozhodnete vydat cestou pronájmu nebo se pokusíte koupit něco vlastního.

Máte v tom už jasno nebo o koupi nemovitosti vůbec neuvažujete a budete hledat nějaký byt k pronajmutí? A co činže? Souhlasíte, že je průměrných 8 000 za 2+1 docela přijatelná částka?