Přirozené světlo je pro lidský organismus daleko lepší než umělé osvícení. Příznivější je taktéž pro naše peněženky. Ne všude je však možné nainstalovat okna. V rodinných domech, ale i ve výrobních prostorách míváme místnosti uprostřed staveb, kde technicky není možné mít okna. Právě tam přichází na řadu střešní světlíky.
Chcete si do domácí chodby přivést více denního světla, nebo zajistit přísun světla zaměstnancům, aby se jim lépe pracovalo? Nechte si zpracovat projekt střešních světlíků na míru.
Jak funguje střešní světlík?
Princip celého řešení je poměrně jednoduchý. Střešní světlík není nic jiného než prvek na střeše, který „sbírá“ světlo a soustavou potrubí ho přivádí až do místnosti. Z fyzikálního hlediska je vše uzpůsobené tak, aby se světla přivedlo co nejvíce. V potrubí je soustava zrcadel a na jeho konci se světlo rozptyluje do místnosti pomocí reflexní plochy.
Důležité je vybrat ten správný
Existuje několik druhů střešních světlíků, například obloukové, sedlové, pultové a shedové. Odborníci vám pomohou vybrat ty správné. Můžete se obrátit například na firmu R3stav. Tento výrobce světlíků nejen vytváří nová řešení, ale také rekonstruuje staré světlíky, kterými zatéká či uniká teplo. Na blogu společnosti si můžete přečíst studii o tom, jak pomocí rekonstrukce světlíků zlepšili energetickou účinnost průmyslové budovy.
Firmy ušetří až statisíce ročně
S využitím světlíků ušetříte za energie. Nejvíce se taková změna promítne v rozpočtu větší firmy, která světlíky nainstaluje do výrobní haly. Celý systém se dá zkombinovat třeba i se solárními panely a pak na energiích za svícení ušetříte pořádné sumy. V domácnosti není úspora tak velká, větším přínosem je přirozené denní světlo v chodbách a prostorách, které nejsou u obvodových zdí. Pro člověka je daleko příjemnější.