Pokud patříte mezi jedince, kteří při pohledu do vinného lístku tápou či nervózně postávají před regály s vínem v obchodě, pak je tento článek právě pro vás. Naučíte se lépe orientovat v popiscích etiket, díky čemuž pak už při výběru vína neuděláte chybu.
Dělení podle barvy je základ
Můžete namítnout, že rozdělení na bílé a červené víno je známé každému. Víte ovšem dokonale, které z jakých hroznů se vyrábí? Možná vás překvapí, že bílé víno pochází nejen z bílých, ale též modrých a červených hroznů. A červené spolu s růžovými víny z hroznů modrých. Stejně tak jako claret, což je bílé víno světle žluté barvy.
Zaměřeno na cukernatost
Obsah zbytkového cukru se velkou měrou podílí na výsledné chuti vína. Z logiky věci vyplývá, čím více cukru, tím je víno sladší. Pro lepší orientaci v etiketách nám následující poznatek výrazně pomůže. Suchá vína obsahují do 4 gramů zbytkového cukru na litr. Polosuchá ho mají do 12 gramů, polosladká do 45 gramů a sladká obsahují neprokvašeného zbytkového cukru přes 45 gramů. Pokud vína obsahují cukr zbytkový přírodní vzniklý prokvašením, označujeme je za vína přívlastková.
Zajímejte se o kvalitu
Tzv. stolní vína řadíme na pomyslném žebříčku vín nejníže, neboť jsou zpravidla vyrobena z hroznů nevalné kvality. Vína zemská jsou kvalitnější, vyráběná z tuzemských hroznů. Na etiketě naleznete oblast původu, ročník a odrůdu. Vyšší kategorií jsou vína označená jako „jakostní“, špičku představují jakostní vína s přívlastkem.
Šumivá vína
U nás je ustálen název pro jakékoliv šumivé víno šampaňské. Ovšem to pravé šampaňské je velmi delikátní záležitostí, neboť má velmi specifickou metodu výroby, a to druhotného kvašení v jedné láhvi. Vše ostatní jsou sekty, což je souhrnné pojmenování šumivých vín. V neposlední řadě zmiňme burčák, což je vlastně částečně zkvašený hroznový mošt neboli meziprodukt při výrobě vína.