Hlavní rozdíl mezi závěsy a záclonami spočívá ve stupni zastínění, které interiéru poskytují. Zatímco záclony interiér spíše zútulňují a zabraňují zvídavým pohledům kolemjdoucím, závěsy v závislosti na zvoleném materiálu jej mohou naprosto zatemnit.
Ve spoustě domácností se setkáte s oběma bytovými textiliemi. Pokud však toužíte jen po jedné, doporučujeme vycházet z velikosti interiéru, pro nějž jsou určeny. Těžké závěsy se obecně hodí spíše do větších interiérů, jimž mohou přidat na osobitosti. Naopak lehké průsvitné záclony zase lze doporučit menším místnostem, které zase opticky provzdušní a zvětší. Pojďme si je však probrat o něco zevrubněji.
Přírodní či syntetické?
Co se materiálu týče, na trhu se setkáte se závěsy z přírodních a syntetických materiálů. Zatímco u lůžkovin a povlečení jsou přírodní materiály sázkou na jistotu, u závěsů to už tak neplatí. Pokud tedy budete ochotni akceptovat skutečnost, že váš závěs po praní změní tvar, neobejde se bez žehlení či jej budou kazit drobné nerovnosti. Chcete-li zkrátka v tomto ohledu perfektní závěs, doporučujeme vybírat v kategorii závěsů syntetických. Ty jsou (s výjimkou viskózy) tvarově stálé, odolné a celkově nenáročně na údržbu.
Zaměřeno na design
Co se jemnějších záclon týče, jejich úloha je víceméně estetická. Interiér domácnosti zateplují a zútulňují. A samozřejmě brání pohledům kolemjdoucích. Moderní záclony se šijí z bohaté škály materiálů, jako jsou crash, organza, voál, žakár, shatung atd.
Jemné, nebo hutné?
Pokud neradi žehlíte, doporučujeme záclony z crashe. Tato látka s pomačkaným vzhledem se totiž žehlit přímo nesmí. Počítejte však s tím, že vaše okna nebude zdobit perfektně rovná textilie, ale poněkud pomačkaná. Některým interiérům ale tyto záclony velmi sluší. Toužíte-li po opravdu jemných záclonách, doporučujeme organzu, voál či taft. Ten navíc v závislosti na druhu osvětlení bude měnit své odstíny. Z hutnějších materiálů jmenujme záclony žakárové či vyšívané.