Ergonomie sezení na kancelářské židli

Většina z nás se u pracovního stolu ve své kanceláři dost hrbí a nevhodně sedí. Mnohé statistiky to také potvrzují. Až 70 % populace má v dnešní době potíže s páteří, což souvisí zejména s nezdravým způsobem sezení.

Nesprávné sezení vede k bolestem zad, hlavy a krční páteře. Navíc způsobuje únavu a má neblahý vliv na náš pracovní výkon. Pravidelné bolesti zad pak často vedou k pracovní neschopnosti. Správné sezení na kancelářské židli je velmi důležité. Jak tedy vypadají pohodlné kancelářské židle? Na kancelářské židli máme sedět na celé hloubce sedadla a s narovnaným hrudníkem. Naše lopatky mají směřovat dozadu směrem dolů, žádné hrbení. Záda mají být opřená, a to po celé délce opěradla kancelářské židle. Naše kolena mají svírat pravý úhel a chodidla se mají podložky dotýkat celou plochou. Vhodná židle do kanceláře musí splňovat i další požadavky.

Čas na relaxaci a vše na dosah

Pokud ve své práci často přemýšlíte nad zadaným úkolem, určitě si pořiďte podhlavník neboli opěrku hlavy. Relaxační a výškově nastavitelná opěrka hlavy vaší kancelářské židle podstatně uleví krční páteři. Výborná je i houpací mechanika s možností nastavení vhodné tuhosti houpání s plynulým nastavením výšky pomocí plynového pístu, který podstatně tlumí dosednutí na židli. Tyhle velmi podstatné a nastavitelné prvky kancelářské židle zpříjemní sezení. Vyberte si tu kancelářskou židli, která má veškeré ovládací prvky ze sedu lehce dosažitelné.

Jak správně sedět

Pro správné vybavení kanceláří jsou pracovní stůl a židle tím nejdůležitějším. Při sezení by vaše pánev měla být o kousek výše, než jsou vaše kolena. Ideální je, pokud jsou vodorovně se zemí. Na monitor bychom se měli dívat ze vzdálenosti 40 až 75 cm. Úhel mezi sedákem židle a opěradlem nemá být menší než 90 °. Pracovní stůl musí mít správnou výšku. Klávesnice a myš mají být umístěny tak, že se ruce přitom nesmí ohýbat v zápěstí směrem nahoru. Pokud to tak není, máte zaděláno na syndrom karpálního tunelu. Nastavitelné područky mají podpírat jen lokty, ale ne naše zápěstí.