Investice do nemovitosti může být skutečně pasivním příjmem

Investice do nemovitosti jako pasivní příjem? Je to trošku sporné. Úplně pasivní přece není. Musíte se starat o spoustu věcí. A pokud se vám nepodaří sehnat nájemníky, je původní vize snadného výdělku úplně ztracená. Vyplatí se tedy vůbec kupovat byt, když nemáte čas se o něj starat?

Rozhodně ano. O nemovitosti bude zájem pořád, a to zejména ve větších městech, jako jsou Praha či Brno. Každoročně se sem stěhují mladé páry, studenti hledající ubytování a mnozí další, kteří nemají finance na koupi vlastního bytu. Díky těm všem můžete dosáhnout slušného zhodnocení nemovitosti. A dokonce i zcela bez starostí.

Necháte-li zařizování na jiných, bude příjem opravdu pasivní

S vlastnictvím bytu se pojí spousta starostí. Musíte komunikovat s nájemníky, řešit běžné opravy, platit energie, vybírat nájemné a řešit případné problémy. Občas se prostě stane, že narazíte na neplatiče nebo nespolehlivé nájemníky, kteří zničí část vybavení.

Tomu všemu se však vyhnete, pokud správu nemovitosti svěříte do rukou odborníků. Ti vezmou tyto starosti na svá bedra. Sice si za své služby nechají provizi, ale vy získáte stabilní zdroj příjmů bez starostí.

Delegování povinností na odborníky má spoustu výhod

Odborníci, již se na trhu pohybují dostatečně dlouho a mají patřičné zkušenosti, jsou lepší už ve shánění nájemníků. Například firma Bohemian Estates se chlubí 98% obsazeností bytů. Zároveň se netají tím, že si nejdříve prověřuje bezdlužnost nájemníků, takže výrazně snižuje riziko pronájmu neplatičům. Dokonce nabízí variantu garantovaného nájmu, což znamená, že zhodnocení bytu se neodvíjí od toho, zda je zrovna pronajatý, inkasujete neustále. Ostatně mohou si to dovolit, jelikož jimi spravované byty jsou prázdné v průměru týden ročně. Správa nemovitostí je jejich dlouhodobou činností, v současné době se starají o více než 500 bytů a domů k pronájmu. Provize činí 10 %. Je to hodně, či málo? Sami si vyčíslete svůj čas, který byste museli věnovat všemu zařizování.