Jak a kdy čistit koupací jezírko?

Obecně platí, že máte dvě možnosti. K čištění koupacího jezírka můžete přistoupit před sezónou anebo po sezóně. Tedy na jaře a na podzim. Obě roční doby mají svoje specifika a vyžadují jiné práce s ohledem na přítomnost znečišťujících prvků v jezírku. 

Na podzim odstraňte z jezírka listí a zazimujte ho

Na podzim je důležité odstranit z koupacího jezírka spadané listí a odumřelé rostlinné zbytky. To lze provést pomocí jezírkového vysavače anebo obyčejné síťky. Je také nutné jezírko zazimovat, aby celá hladina nezamrzla. To především, pokud v jezírku chováte ryby a chcete, aby v něm i přečkaly zimu. Prevenci před zamrznutím jezírka zajistí správné okysličení a cirkulace vody. Ze dna jezírka odsajte vysavačem kal a bahno a případně i další organické nečistoty pocházející z ryb, rostlin anebo živočichů žijících v okolí jezírka.

Nezapomeňte na zazimování techniky

Přemýšlíte, zda vyndat na zimu jezírkové čerpadlo? U menších jezírek rozhodně ano. V případě, že máte na zahradě velké koupací jezírko, které u dna nezamrzá, můžete čerpadlo ponechat. Jestliže ale čerpadlo vydáte z jezírka, rozhodně ho pořádně vyčistěte a osušte. Měli byste jej také skladovat na místě, kde nezamrzne. Vyčistěte a ukliďte také UVC lampy. Dbejte na to, aby nedošlo k jejich mechanickému poškození jak při čištění, tak po celou dobu skladování. Vyjměte také filtr a sadu filtrů a vypusťte veškerou vodu. V ideálním případě by mělo být z jezírka odstraněno vše, co lze odstranit.

Čištění koupacího jezírka na jaře

I když jste ho na podzim vyčistili, je pravděpodobné, že se v něm přes zimu nahromadily nečistoty. Jaké kroky podniknout k dokonalému vyčištění zahradního jezírka na jaře? Odstraňte z hladiny jezírka veškeré nečistoty, včetně listí, větviček a odumřelých rostlin. Tím pomůžete udržet vodu čistou a zabráníte rozmnožování larev komárů. Odstraňte ze stěn jezírka veškeré řasy nebo jiné nárosty. Řasy mohou udusit vodní rostliny a vést k problémům s kvalitou vody. Vytrhejte všechny přerostlé vodní rostliny a zastřihněte okrajové (pobřežní) rostliny. Přebytečnou vegetaci zkompostujte nebo vyhoďte. Zkontrolujte, zda v obložení jezírka nejsou díry nebo netěsnosti, a v případě potřeby jej opravte. Pro opravu jezírkové fólie je právě jaro tím nejlepším obdobím. Nakonec zkontrolujte kvalitu vody pomocí testovací sady a podle potřeby ji ošetřete organickými přípravky, abyste udrželi zdravou rovnováhu.