Jestliže už řešíte, jak správný skleník vybrat, určitě máte vybráno i místo, kam skleník postavíte. Jelikož i výběr samotného skleníku se musí odvíjet od prostorů, které máte k dispozici. Ale pokud jste našli na zahrade krásné, slunné volné místo, tak prakticky řešíte hlavně velikost.
Základ pro skleník
Ještě než ale budete řešit samotnou konstrukci, potřebujete pro skleník nějaký ten základ. Ten je nejlepší z beton. Je to sice investice navíc, která se Vám však vyplatí. Skleník bude sám o sobě stabilnější, déle Vám vydrží a nemusíte se bát, že se Vám do něj podkope nějaký ten krtek :-).
Jakou konstrukci skleníku zvolit?
Jakou ale zvolit konstrukci a výplň? Toto se až tak neodvíjí od prostor, nýbrž od finančních prostředků, které máte k dispozici. Skleník můžete mít plastový, dvěřvený, ocelový nebo třeba hliníkový. Nejběžněji se však používá ocelová pozinkovaná konstrukce, která je jednak poměrně levná, ale zároveň má dlouhou trvanlivost. Můžete použít například i samotnou ocelovou kontrukci, bez pozinkování, ale u těchto typů konstrukcí dochází poměrně snadno ke korozi.
Jakou tloušťku by mělo mít sklo do skleníku?
Jakožto výplň skleníku se nejčastěji používá typické skleníkové sklo, které je však poměrně tenké a křehké, takže minimální tloušťka by měla být 5 mm.
Větrání ve skleníku
Na co však nesmíte zapomenout je rovněž větrání. V horkých letních dnech je potřeba otevřít ve skleníku nějaké ty dvířka či okno, nebo nejlépe obojí. Proto bývá často u skleníků jedno větší střešní okno a dvoje dveří. Ty prostě v létě otevřete a nemusíte se bát toho, že se Vaše rostliny spálí.
Ke skleníkům se dá samozřejmě pořídit i vytápění. Pokud jste vyloženě zapálení do pěstování teplomilných rostlin, určitě se Vám vytápění vašeho zahradního miláčka bude hodit. Ale musíte počítat s tím, že je to další investice navíc a samotné vytápění je rovněž poměrně dost nákladné.