Jak se postarat o zahradu na jaře?

Jakmile začne jaro, myslím tím opravdové jaro, máte prakticky více práce na zahrádce než před zimou. V prvé řadě se musíte však rozhodnout, kdy začíná to opravdové jaro. V dnešní době si člověk nemůže být jistý. Přecijen, přes Vánoce, kdy bývaly plné ulice sněhu, je dnes sucho a sníh dorazí vždy později. Obecně experti doporučujou začínat s prací na jarní zahrádce kolem konce března.

Starost o keře na jaře

Začít určitě musíme péčí o naše stálé keříky. Například půdu jahodníků je třeba letmo prokypřit, zbavit je suchých lístků a případně trošku přikrýt zeminou. Vy, kteří máte na zahrádce například rybíz, určitě nesmíte zapomenout na jejich ostřih. Keře maliníku a ostružníku je potřeba pečlivě prohlédnout. Dvouletky, které již odplodily, je třeba odstřihnout. Případně i ty jednoleté, které poškodil přes zimu mráz, je lepší zastřihnout a poupravit.

Práce s ovocnými stromy na jaře

Naši péči musíme dopřát i ovocným stromkům. Třeba takové jabloně je lepší ořezat hned, ale taková švestka má být správně ořezána až během doby rašení. A samozřejmě hnojení. Např. o broskvoních se říká, že je máte pořádně pohnojit na jaře potom, co Vám v loňském roce splodily velkou úrodu. Po velké úrodě většinou přichází roční „půst“, a tak je lepší více pohnojit, aby úroda další rok byla ještě bohatší.

Kdy sadit zeleninu?

No a můžeme se pustit do výsadby zeleniny. Je toho opravdu hodně, co musíte za ten měsíc stihnout. Na jaře, během března je vhodný čas zasadit mrkev, ředkvičky či salát do skleníku. Nesmíme rovněž zapomenout zasadit rajčata do květináčů, kelímků, či vysét hrách do připravených záhonů.

Jarní úklid zahrady

No a zbývá nám ještě nějaký ten úklid. Ať už je to odhrnutí zeminy od růží, aby mohly zase volně dýchat, nebo třeba odstranění odumřelých větví popínavých rostlin. V neposlední řadě se rovněž doporučuje pročistit a provzdušnit trávník, ať nám roste krásně do zelena.