V jakém stavu je fasáda vašeho domu?

Stav vnější obálky a zejména fasády je pro každý dům vizitkou. Už podle vzhledu fasády lze poznat, jak to vypadá uvnitř domu a jak se majitelé o své bydlení starají. Udržení čistého, uklizeného a útulného interiéru v současné době je pro mnoho majitelů na prvním místě. Bohužel často zapomínáme na fasádu. Ta chátrá, stále se špiní, ztrácí své původní schopnosti a mohou se vyskytovat i další problémy, jako je tvorba plísní, vlhkost nebo mechy. Podívejte se detailněji na svou fasádu a zjistěte, jestli nemá podobné příznaky. Jestli ano, je nejvyšší čas začít jednat.

Nejprve vyčistit

Pokud na své fasády na rodinném nebo bytovém domě objevíte mechy, plísně, vlhkost a další nedostatky, ze všeho nejdříve je zapotřebí fasádu dokonale vyčistit. Nejefektivnějším způsobem pro čištění fasád je metoda pískování neboli tryskání. Samotný vodní vysokotlaký čistič nikdy nedosáhne takových výsledků, jako tryskání. Jak by mělo probíhat čištění fasády pomocí této technologie, se můžete dozvědět v tomto článku. Vyčištěním fasády by ale práce končit neměly. Nejčastějšími problémy je vlhkost a plísně a samotným vyčištěním tyto nedostatky z fasády neodstraníte. Je zapotřebí provést ještě nátěry fasád.

domtech.cz_cisteni-fasad-ars_cz_01

Nejdříve se zaměřte na plísně

Plísně jsou v drtivé většině případů způsobeny nadměrnou vlhkostí, která se dostává do fasády. Mohou mít ale i jiné příčiny a není dobré se tedy zaměřovat jen na vlhkost. Nejprve se zaměřte na odstranění plísně. K tomuto účelu jsou vyvinuty speciální nátěry proti plísni, které stačí aplikovat na fasádu a začínají okamžitě působit. Tyto nátěry se postarají o odstranění plísní ze zdiva, prostupují hlouběji do struktury materiálu a zároveň brání opětovnému vytvoření plísní.

Po vyřešení plísně se zaměřit na vlhkost

Až v momentě, kdy budete mít vyřešené problémy s plísněmi na vašem domě, se teprve zaměřte na problémy s vlhkostí. Fasády zejména na starších domech už ztratily své původní vlastnosti, nejvíce pak odolnost proti vlhku. I v tomto případě pomohou nátěry, konkrétně hydrofobní nátěry fasád. Hydrofobní nátěry vytvoří na fasádách neviditelnou ochrannou vrstvu, která nejenže nepropouští vodu, ale dokonce vodu odpuzuje. Voda a vlhkost tak stéká z fasády a neusazuje se na ní.