Malování bytu
Zkusme se nyní přenést do situace, že máte k dispozici veškeré náčiní vhodné k vymalování bytu a chystáte se na samotný proces. Jak tedy na to? Prvním faktorem jsou podmínky. Jestliže je venku tma a vy máte zapnuté světlo, tak vězte, že ráno po nočním malování můžete být barvami, které jste zvolili, malinko překvapeni. Malujte za denního světla a pokud možno při dobrém počasí, jelikož barvy mnohem rychleji schnou. Druhou radou je bezesporu zakrytí veškerého vybavení bytu. Jestliže nechcete mít od barvy všechno kolem, tak to raději odneste mimo malovanou místnost a nebo zakryjte třeba fólií.
Před samotným malováním nechejte štětec nějakou dobu namočenou v kbelíku s vodou. Štětiny tak změknou a vám se potom bude dařit mnohem lépe. Pokud se rozhodnete malovat pomocí štětce, tak jej namáčejte do barvy asi jen z poloviny. Barva nebude všude! Malovat se dá také válečkem, práce je to mnohdy rychlejší, ale nedostanete se jím na některé místa. Jestliže zjistíte, že vrstva předchozích nátěru na stěnách je velká, je dobré tato předchozí malování odstranit. Předejdete tak určitě odlupování nátěru. Před tím, než začnete škrábat staré vrstvy, byste měli zdi přejet hadrem nebo houbou, která je namočená ve vodě. Staré vrstvy pak lépe pustí a vy si ušetříte práci. A nyní k samotnému malování. Otázku jak začít rozřešíte tím, že si vezmete štafle a půjdete malovat strop. Pruhy, ve kterých budete malovat, by měly mít šířku zhruba kolem jednoho metru. Malovat byste měli ve směru od oken ke dveřím. Praváci by měli malovat samotné stěny z leva doprava a leváci naopak. Můžete samozřejmě činit jak chcete, ale jestliže malujete v opačném gardu, tak se nemůžete opřít rukou a když tak učiníte, porušíte již natřenou plochu.
Jestliže nevíte, kolik vrstev máte nanést, tak byste měli brát v potaz fakt, že záleží hlavně na tom, jaký je podklad. Jestliže zjistíte, že podklad je světlý, tak by vám bohatě měly stačit vrstvy dvě. Pokud je tomu ale jinak, tak byste sami měli vidět, nakolik poté stará barva prosvítá. Co se týká tahů při malování, tak po stěnách byste měli přejíždět svislým směrem. Šířka má činit zhruba 10 centimetrů. Radši vždycky přetřete část minulého pruhu. Budete si pak stoprocentně jisti, že nikde nezůstanou nepokrytá místa. Výslednou malbu byste měli nechat schnout zhruba po dobu tří až čtyř hodin. Pak se můžete pustit do další vrstvy. Nelekněte se, když odstín nové mokré vrstvy bude jiný než barva už zaschlá.