Kočky a rybičky v jednom bytě

Myslíte, že tyhle dva živočišné druhy – v zásadě predátor a pronásledovaný – mohou žít pod jednou střechou, bez problémů třeba i pár let? Inu, proč by to nešlo. Chce to ale patřičná bezpečnostní opatření, pojďme si dát k dobru pár konkrétních tipů.

Kočka je od přírody lovec, takže letící ptáček, plavající rybka, sprintující rejsek a vůbec cokoliv, co se jen trochu rychleji pohybuje, přiláká její pozornost. Nejdřív jde jenom o zábavu, ale později naše chlupatá přítelkyně i zaútočí.

K tomu se odváží ale jen tehdy, pokud nejste doma nebo alespoň v téže místnosti. Šikovná kočka si poradí a nebude mít problém ani se svržením akvária ze stolku – a pak je s kompletní rybí rodinou doslova amen. Přinejmenším je milá kočička všechny povraždí a alespoň část z nich třeba jen ochutná. Přírodu prostě v principu neošálíte.

Ale samozřejmě, dá se tomu předejít. Prevencí je prostě umístit akvárium někam, kam kočka nemůže. Takových míst ale po domě moc není, navíc každá kočkovitá šelma je výsostní artista a dostane se skoro kamkoliv. Důležitým doplňkem každého akvária je pochopitelně i skleněné víko, které ochrání akvárium před nenechavými tlapkami.

A pokud přeci jen dojde k nejhoršímu? Vězte, že kočka za to nemůže, protože ji vlastně nelze vychovat a ve volné přírodě by podobný zápas dopadl úplně stejně. Potrestat kočku proto není řešení, spíše bude lepší pro příště zlepšit bezpečnostní opatření, aby se nic podobného neopakovalo.

Pokud máte venkovní jezírko s rybičkami, bude zabezpečení ještě trochu složitější. Kočka si sem může zajít na číhanou snad v každou volnou chvilku, zvláště pokud zrovna budete v práci nebo třeba na dovolené, kdy bude mít spoustu příležitostí k lovu. Naštěstí existují speciální odpuzovače koček, pomoci může i Váš další čtyřnohý kamarád – pes.