Mnoho lidí sice čas od času vyhledává nejrůznější dobrodružství, v běžném životě ale každý touží po pocitu bezpečí. Dokonce i milovníci adrenalinových sportů a nevšedních zážitků dbají na to, aby měli své klidné zázemí, v němž se nemusejí obávat žádných nepříjemných překvapení. Vystavovat se zbytečnému riziku je totiž něco úplně jiného, než vyrazit na pečlivě naplánovanou horolezeckou výpravu nebo provozování sportu s odpovídajícím vybavením. Zabezpečovací systémy i hromosvody jsou proto dnes už dávno v Česku samozřejmostí nejen na bytových domech, školách a nemocnicích, ale také na rodinných domcích, průmyslových objektech i mnohých rekreačních chatách a chalupách.
Jestli máte obavy z bouřky, nechte si vypracovat projekt hromosvodu co nejdříve
Strach z bouřky je u lidí pevně zakořeněný. V málo rozvinutých zemích a u společenství žijících primitivním způsobem života jsou dodnes blesky a burácení hromu přisuzovány zlobě bohů i démonů. Již od pravěku si lidé neobeznámení s elektrickými jevy vykládají nepřízeň počasí jako rozmary a vůli vyšší moci, v různých kulturách docházelo i k personifikaci některých úkazů. V Česku je samozřejmě každý již na základní škole obeznámen s podstatou bouřky, i tak ale dokáže v některých lidech probudit již první zablesknutí se iracionální obavy. Pragmatičtěji založená část populace se zase zbytečně nevystavuje riziku zasažení bleskem. Zároveň se snaží chránit svůj majetek. Záleží-li vám na vaší nemovitosti, měli byste si nechat vypracovat projekt hromosvodu co nejdříve.
Hromosvod netvoří jenom střešní část a svody. Jeho důležitou součástí je základový zemnič
Mnoho laiků považuje za hromosvody kovové tyče na střeše. Ty jsou však pomocí svodů spojené s další důležitou částí hromosvodu, kterou je základový zemnič. Ten je nainstalovaný v základových pásech budovy, případně ve výkopu. Aby vše dokonale fungovalo, musí projekt hromosvodu vypracovat specialista s odpovídající kvalifikací.