Platíte si rychlé drahé internetové připojení, ale když si zkusíte rychlost doma změřit, je nižší, než máte uvedeno ve smlouvě? Než začnete hledat vinu na straně poskytovatele, dobře se zamyslete nad tím, zda máte doma pro měření optimální podmínky.
Změřit DSL rychlost vašeho domácího internetu není složité. Stačí otevřít příslušnou webovou stránku a zmáčknout tlačítko pro měření rychlosti. Počkáte pár desítek vteřin a hned se dozvíte výsledek. Někdy vás ovšem nepříjemně překvapí. Proč?
Máte doma zařízení, které zvládá takovou rychlost?
Pokud si platíte opravdu rychlý internet (třeba 1 Gbit/s), může být problém i v tom, že ho vaše zařízení nezvládají. Máte-li doma starší počítač, jeho síťová karta nebo jiné hardwarové komponenty nemusí být na takovou rychlost stavěné.
Jste připojení přes Wi-Fi?
Nejslabším článkem pro rychlost internetu obvykle bývá Wi-Fi router. Jestliže měření provádíte na zařízení připojeném přes Wi-Fi, není divu, že nenaměříte plnou rychlost. Zkuste měření opakovat na zařízení připojeném kabelem.
Je operační systém zařízení aktualizovaný?
Chyba může být i softwarová. Rychlost internetu může zpomalovat například neaktualizovaný operační systém, nevhodný antivirus nebo jen nevhodná kombinace programů.
Jsou odpojena všechna další zařízení?
Abyste získali plnou rychlost, měla by během měření rychlosti internetu být odpojena všechna další zařízení. Opravdu všechna, nejen počítače a telefony, nýbrž také chytrá televize atd.
Máte vypnuté všechny další procesy?
Na počítači, na němž měříte, byste měli mít otevřenou pouze webovou stránku s měřením. Vypněte všechny další procesy, zejména ty, jež využívají internet.
Jestliže dodržíte vše výše uvedené, a rychlost vašeho internetu bude přesto nízká, neváhejte kontaktovat svého poskytovatele. Uvidíte, co vám k věci řekne. Případně můžete poskytovatele změnit.