Půjčka je řešením, pozor na chyby při jejím vyřizování

Jak vybrat správnou půjčku? Které parametry jsou zásadním ukazatelem pro volbu vhodné půjčky? Jaké jsou časté chyby při rozhodování? Jen dobrá volba je efektivním řešením.

Výběr vhodné varianty půjčky není jednoduchou záležitostí, jak si mnozí mohou myslet. Na druhou stranu není ani až tak složitým procesem, pokud se vyvarujete zásadních chyb. Půjčka je řešením nejen v případě nepředvídatelné finanční situace. Ale pouze odpovídající půjčka je efektivní pomocí a plní záměr.

Přestože novodobá historie půjček existuje po dobu více než několik tisíc let, neustále přibývá nových možností i společností, které nabízejí a poskytují půjčky. Při uváženém a zodpovědném přístupu může být výhodná bankovní i nebankovní půjčka, nebo za zvážení taktéž stojí určitá rezerva v zmysle kontokorentu. Pokud se neumíte rozhodnout, jaký produkt si vybrat, doporučujeme si přečíst následující článek.

Půjčka, její přínos a jak na výběr

Půjčka je poskytnutím finanční hotovosti od věřitele dlužníkovi. Dlužník se zavazuje vrátit vypůjčené peníze věřiteli ve stanovených splátkách, součástí jsou i úroky a administrativní poplatky.

Výše uvedené úroky a související poplatky jsou hlavním podnětem, proč věřitel, tj. zejména bankovní či nebankovní instituce, půjčují peníze. Smlouva o poskytnutí půjčky má formu uzavíranou na základě občanského zákoníku.

Zásadní je nepodlehnout na první pohled lákající půjčce v rámci rychlého a snadného vyřízení. I když se můžete ocitnout v situaci, kdy čas hraje svou roli a rychlé získání půjčky je pro vás prioritou, je zásadní uvážlivé řešení. V opačném případě si můžete uškodit.

Zapotřebí je opatrnost. Zejména jestliže se jedná o poskytovatele půjček bez prověření registru. Nejedná se o bezpečnou půjčku pro klienta, nepůsobí důvěryhodně, neboť může dojít k předlužení.

Nespoléhat zcela na srovnávače

Srovnávače jsou zajisté v určitém směru pomocí. Avšak čísla mají spíše orientační charakter. Spíše mohou zmást nabídkou na pohled interesantních čísel, která se z velké míry liší od konečné reálné nabídky. Vámi uvedené údaje nejdříve putují do srovnávače k danému poskytovateli, poté proběhne ohodnocení, tj. zjištění vaší aktuální situace na základě uvedených informací. Následně obdržíte konkrétní nabídku, která se však bude lišit od vašeho očekávání.

Důkladnost při prověřování poskytovatele půjčky

V tomto případě se jedná zejména o nebankovní půjčky. O bankovních půjčkách je známo, že patří mezi bezpečné a seriózní. Ovšem ne každý splňuje podmínky pro získání půjčky od bankovního subjektu.

Zvýšenou pozornost je zapotřebí věnovat především nebankovní půjčce. I ta může být přínosná a bezpečná, jestliže si vše předem ověříte a zjistíte podstatné informace. Je dobré mít na paměti, že stále je reálná možnost najít na internetu firmy, které nemají oprávnění k poskytování půjček na základě potřebné licence. Zda má poskytovatel licenci, se dá snadno zjistit na internetových stránkách.

Ke každé půjčce se vážou jisté poplatky, například se může jednat o poplatky za vyřízení půjčky. Směrodatná je koncová peněžní částka, tj. včetně veškerých poplatků. Je zásadní se na tyto věci informovat a především důkladně si přečíst smlouvu před podpisem. Při nedbalosti se vám půjčka může velmi prodražit.

Preference transparentnosti

Na internetu je možné získat potřebné informace k půjčce. V zájmu každé finanční společnosti by mělo být poskytnutí veškerých údajů, naprostá otevřenost a touto cestou předem poskytnutých podmínek i smluv na webové stránce. Je lepší upřednostnit tyto transparentní subjekty.

Porovnání nabídek od více společností

Neunáhlit se. Jak už bylo výše uvedeno, je důležité porovnat nabídky od více finančních institucí, získat k porovnání i veškeré podmínky o úrokové sazbě, případných sankcích, zda je možné předčasné splacení půjčky a za jakých podmínek. Zde je důležité vycházet ze skutečných údajů získaných od konkrétního subjektu. Nevycházet z porovnání čísel, která nabízí srovnávač.

Pozor na přecenění vlastních možností

Když však potřebujete finanční obnos na rekonstrukci bydlení, pořízení automobilu apod., je půjčka nezbytností a vhodným řešením. Avšak i v tomto případě je důležité přistupovat s rozvahou k žádosti o výši půjčky, následnému splácení atd. Nemělo by dojít k situaci, kterou finančně nebudete moci zvládnout.

Uváženost ohledně typu půjčky se vyplatí. Pokud se jedná jen o překlenovací dobu do výplaty, postačí tzv. mikropůjčka. Není vhodné žádat a chtít vysokou půjčku, protože by nakonec došlo ke zbytečnému prodražení.

Závěrem

Je známo, že lidé jsou mnohdy důvěřiví či rovněž líní vše si důkladně přečíst. Smlouvy bývají obsáhlé a mohou vzbuzovat nechuť ke čtení. Jedná se o častou a zásadní chybu. Smlouvu o půjčce si vždy pročtěte detailně a v klidu. Při jakékoliv nesrovnalosti nebo neporozumění termínu se ptejte. Nechte si vše vysvětlit. Mějte na paměti, co je psáno, to je dáno. Jakmile jednou smlouvu podepíšete, již není cesty zpět.