Učiňte přítrž vlhkému zdivu. Víme, na koho se obrátit!

Problémy s vlhkým zdivem se netýkají pouze obyvatel starších domů. Nadměrná vlhkost trápí i majitele novostaveb. Jaké jsou nejčastější příčiny tohoto častého neduhu a kdy je potřeba podřezání zdiva? Odpovědi najdete v tomto článku!

Proč se s vlhkostí potýkají i novostavby?

Příčinou vlhkosti ve starších stavbách bývá opotřebená nebo zcela chybějící izolace. Novostavby se potýkají s vlhkostí kvůli nekvalitním materiálům a nedodržení předepsaných technologických postupů během výstavby. Ovšem pozor – v novostavbě se může vlhkost držet první rok či dva i z jiného důvodu. Vnitřní omítky, nátěry a malby musí nejprve důkladně vyschnout. Vyšší míru vlhkosti umocňují dobře těsnící okna. Pokud však problém po čase nevymizí, příčina tkví jinde a je nutné ji najít a případně zvážit podřezání základů.

Jaká je optimální míra vlhkosti vzduchu?

Vlhkost se může projevit vznikem „začernalých“ rohů i rozsáhlých map na stěnách. Vlhkoměrem snadno zjistíte, zda se vlhkost vzduchu pohybuje v optimálním rozmezí 40 až 60 procent. Vyšší hodnoty jsou doslova živnou půdou pro plísně.

Metody sanace zdiva

Problémy trvalého charakteru vyřeší sanace zdiva vhodně zvolenou technologií. V praxi se provádí izolace nerezovými plechy, chemická injektáž, aktivní elektroosmóza, svislá izolace nebo podřezání zdiva řetězovou pilou či diamantovým lanem. Výběr technologie závisí na vlhkosti, složení a stavu zdiva, salinitě, přístupu ke konstrukci a dalších parametrech.

Odborníci z firmy Izolace Hroz podotýkají, že právě podřezání zdiva diamantovým lanem patří k nejefektivnějším metodám sanace. Používá se u všech typů zdiva, a to i u betonu a tvrdé cementové malty. Výhody podřezání spočívají v možnosti vedení vertikálního řezu, absenci ložné spáry a několika dalších aspektech.

Firma Izolace Hróz má zkušenosti se sanací administrativních budov, školek a škol, historických pamětihodností (např. zámky Barchov, Chudobín, Trnová…), bytových a rodinných domů, penzionů, hotelů a dalších staveb. Firma se zabývá komplexními službami od průzkumu přes návrh až po realizaci veškerých sanačních prací.

Pokud vás sanace vlhkého zdiva zaujala, přečtěte si další informace na www.izolacehroz.cz.