Větrat musíte i v zimě. Jinak se vám doma zabydlí plíseň

Všimli jste si, že se na zdivu v okolí oken objevila plíseň? Příčinu hledejte v nedostatečném větrání. Plísně si libují ve vlhkém a nevětraném prostředí a mohou člověka nepříjemně potrápit. Kromě toho, že mají negativní dopad na obranyschopnost organismu, bývají jedním z důvodů rozvoje alergií. A protože předpokládáme, že v takovém prostředí žít nechcete, připravili jsme pro vás praktický návod, jak správně větrat.

Vždyť stačí otevřít okno…

Tak snadné to bohužel není. Větrání se sice jeví jako naprostá banalita, ale mnoho lidí dělá několik zásadních chyb. Ty se kromě permanentně vydýchaného vzduchu projevují i zvýšenou vlhkostí, která nejenže vede k tvorbě plísní, ale zároveň dává zabrat stavebnímu materiálu. Ohroženy jsou především trámové konstrukce, rámy oken a kovové prvky, na kterých se dříve či později objeví koroze.

Další negativním aspektem nedostatečně větrané domácnosti je únava navozená zvýšenou koncentrací oxidu dusíku. Ten mimo jiné způsobuje i potíže s dýcháním.

Jak správně větrat?

Vraťme se však k samotné technice větrání. V zimě rovnou zapomeňte na mikroventilaci, která je krajně neefektivní, a navíc způsobuje namrzání oken. Neúčinná je také klasická ventilace – v rámci kratšího větrání se vymění minimální množství vzduchu a delším větráním dochází k výrazným tepelným ztrátám.

Mnohem úspornější je krátké, ale zato intenzivní větrání dokořán otevřenými okny. Větrejte alespoň třikrát denně po dobu 5 – 8 minut.

Dokonalou výměnu vzduchu zajistí větrací jednotka

Nebráníte se investicím do komfortu a moderní technologie u vás mají otevřené dveře? Nejúspornější a zároveň nejefektivnější řešení představují decentrální větrací jednotky. Montují se do jednotlivých místností a zajišťují výměnu vzduchu, který zároveň zbavují atmosférických nečistot.

 

Špičkové rekuperační jednotky najdete pod značkou inVENTer. Bližší informace najdete na inventer.cz.