Vhodná střešní krytina je základ každého domu

Při každém plánování stavby domu nebo rozsáhlé rekonstrukci se vynoří zásadní otázka – jakou vhodnou střešní krytinu použít na navou střechu. Co bude pro náš nový nebo zrekonstrouvaný dům tou nejvhodnější variantou při realizaci střechy?

Jednoduchá a jednoznačná odpověď na nejvhodnější střechu nebo střešní krytinu neexistuje. Žádné řešení nejlepší střešní krytiny neexistuje – stajně jako v téměř každé oblasti lidské činnosti.

Obecně můžeme střechy a střešní krytiny rozdělit podle druhu použité krytiny. Nejjednodušší rozdělení je na plechové střešní krytiny a ty ostatní. Tyto dvě kategorie v oblasti střešních krytin jednoznačně dominují, ostatní střešní krytiny jsou spíše okrajovou záležitostí. Jaké jsou tedy výhody a nevýhody jednotlivých střešních krytin?

Plechové střešní krytiny

U plechových střešních krytin můžeme jednoznačně říct, že jejich největší výhodou je cena. A to nejen cena samotné plechové střechy a krytiny. V úvahu je také třeba vzít to, že v případě plechové střechy není zapotřebí tak masivní střešní konstrukce jako třeba u střechy z pálených tašek. Tašky jsou oproti plechové krytině podstatně těžší a vyžadují speciální střešní konstrukci. Oproti tomu lze plechovou střešní krytinu použít prakticky na jakoukoli střechu.

Nevýhodou plechových střešních krytin je u starších typů střech nutnost povrchové úpravy. Plechovou střechu je třeba jednou za čas natřít nebo alespoň vyspravit oprýskanou barvu. Řešení je v tomto případě hliníková střešní krytina, ta je ale oproti klasické plechové střeše dražší.

Hliníkové střešní krytiny se můžou dodávat již natřené přímo z výroby. Tato originálně nanesená barva vydrží na hliníkové střeše desítky let. I tento nátěr lze v případě nutnosti obnovit.