Sestře se můj nápad s tvorbou návrhů pracovního oblečení rozležel v hlavě. „Myslím, že to bude pro lidi užitečné. Je spousta profesí, kde by vhodné pracovní oblečení potřebovali a nemají ho vůbec, nebo mají nehezké a z materiálů, které nejsou příjemné,“ řekla mi druhý den poté, co jsem jí to navrhnul. Odsouhlasil jsem jí to. Mluvila mi z duše. Moje pozitivní zkušenost s onou logistickou firmou je totiž bohužel ojedinělá.
V pracovním oblečení, které jsem dostával od zaměstnavatelů, jsem se necítil vůbec dobře
V průběhu své pracovní kariéry jsem narazil na firmy, kde jsme pracovní oděvy mít museli. Dost odstrašujícím příkladem se pro mne stala práce mistra v jedné strojírenské dílně. Kdo vybíral ta pracovní trička a montérky, netuším. Jisté je, že nebyly z bavlněných látek, ale jakési směsoviny s umělými vlákny. Obojí bylo dost nepříjemné na tělo, necítil jsem se v tom dobře. Ostatně v kultuře oblékání máme ještě co dohánět, jak se dozvíte tady.
Mám jeden z důvodů, proč odejít
Pochopitelně vám nebudu tvrdit, že právě nevhodné pracovní oblečení – nosit jsme ho museli povinně kvůli bezpečnostním předpisům, aby se někomu z nás třeba nezachytil rukáv do stroje – způsobilo, že jsem asi po roce z firmy odešel. Nicméně to byl jeden z mnoha faktorů, který do jisté míry přispěl k mému rozhodnutí opustit firmu .
Cením si toho, že se nepotím
Vím proto, že pracovní oblečení je prostě hrozně důležité, abyste se cítili opravdu pohodově. Jakmile se musíte pořád ošívat, protože vás na těle kouše tričko, nesoustředíte se na své úkoly a logicky toho moc neuděláte. Hodně si proto cením toho, že poslední firma, ve které pracuji, vsadila na oblečení z opravdu kvalitních látek, v nichž se cítím příjemně a nepotím se v nich.
Navrhuji jednoznačně bavlnu
„Určitě začni výběrem materiálu. Jsem v tomhle směru laik, ale myslím, že by to měla být kvalitní bavlna,“ navrhoval jsem sestře. „Vlastně moc nechápu, proč se bavlna kombinuje s těmi umělými vlákny,“ dodal jsem. „Jasně, že je bavlna skvělý materiál,“ odsouhlasila mi sestra. „Je příjemný, nepotíš se v něm. Ale využívání umělých vláken má také svoji logiku,“ uzemnila mne.
Chápu, že jde o lepší vlastnosti, ale…
Než jsem se ale stačil nadechnout k protestům, plynule pokračovala ve vysvětlování. „Bavlna má sice řadu vynikajícím vlastností, jako třeba prodyšnost, ale i některé nevýhody. Například se poměrně rychle sepere a také se praním často vytahuje. Kombinace s umělými vlákny jí dodá větší pružnost, tolik se nevytahuje,“ objasnila mi. Chápu, že se kombinací vláken získávají lepší vlastnosti výsledné látky, ale oblečení by přece mělo být hlavně příjemné na tělo.
Jasně říkám svůj názor
Svůj názor jsem sestře také hned řekl. „Jasně, máš pravdu,“ kývla. „Naštěstí existují i kombinace umělých vláken s bavlnou, které jsou velmi příjemné a v podstatě ani nepoznáš, že nejde o stoprocentní bavlnu,“ dodala. Důležité je prý hlavně to, od koho látky pocházejí. Na trhu jsou k dispozici opravdu kvalitní látky i levné a nekvalitní napodobeniny.
Chci kvalitní oblečení
Chtěl bych proto poprosit firmy, aby se snažily vybírat pro své zaměstnance opravdu kvalitní oblečení, ve kterém se budou cítit spokojeně a budou ho rádi nosit. Bohužel se ale někdy setkáte s tím, že firmy na pracovních pomůckách šetří, což líčí i tento článek. Loajalita zaměstnanců se totiž odvíjí i od takových věcí jako pracovní podmínky. Jakkoli se může někomu zdát kvalita pracovní mikiny jako nepodstatná maličkost, ve skutečnosti to tak není.
Apeluji na osvícenost firem
Pokud budete chtít za každou cenu na pracovních oděvech pro zaměstnance ušetřit a sáhnete po nějakých levných tričkách kdoví odkud, vymstí se vám to. Minimálně můžete čekat protesty zaměstnanců, ne-li jejich hromadný úprk. Proto stojí za to zamyslet se, co svým zaměstnancům nabídnete. Řeč není jen o oblečení a obuvi, ale také brýlích, čepici a dalších doplňcích, které na denní nošení nabízí například Larond.
Jakou zkušenost máte s pracovními oděvy vy sami? Jste spokojení? Museli jste někdy řešit nepříjemnosti s nadřízeným, kvůli nevyhovujícím pracovnímu oblečení?