Projektová dokumentace: Co všechno je součástí jejího obsahu?

Projektová dokumentace stavby je základním předpokladem k získání stavebního povolení. Stavební povolení se může časově protáhnout i na několik měsíců a pozdržet tak stavební plán.

Řešením je využít služby zkušeného architekta, který používá kvalitní cad programy a kromě projekční činnosti vykonává také inženýrskou činnost. To znamená, že architekt kromě vypracování dokumentace, která je potřebná k získání územního rozhodnutí, zajišťuje také stavební povolení, dynamické a statické propočty konstrukcí a staveb, vykonává i další činnosti za účelem zabezpečení přípravy a realizace stavby.

Projektová dokumentace stavby (projekt stavby) se vypracovává ve třech krocích: 

➔  Projekt pro umístění stavby – územní rozhodnutí.

➔  Projekt pro stavební povolení. 

➔  Projekt pro realizaci stavby. 

Projekt pro umístění stavby   

Projekt pro vydání územního rozhodnutí je prvním stupněm projektové dokumentace a vypracovává se v měřítku 1:200. Obsahuje výkresy od architekta v autocad (architektonická studie), které obsahují napojení na inženýrské sítě, půdorysy jednotlivých podlaží, pohledy, řezy, řešení elektroinstalací, vody, způsob vytápění, požární ochranu a technickou zprávu architekta a statika. 

Projekt pro územní rozhodnutí se většinou zpracovává jen při složitějších stavbách, kde je potřeba ověřit soulad s územním plánem a napojením na inženýrské sítě.

Není však vyloučeno, že ho stavební úřad bude požadovat i při jednoduchých projektech rodinných domů v zastavěné stabilizované oblasti. Rozhodnutí, zda se projekt musí vypracovat je na příslušném stavebním úřadě.

Projekt pro stavební povolení

Po vydání územního rozhodnutí následuje druhý stupeň projektové dokumentace – projekt pro stavební povolení. Obsahuje průvodní zprávu, která doplní základní údaje a souhrnnou technickou zprávu. Součástí je také architektonické, urbanistické a stavebně technické řešení stavby.

Definuje použití vhodných stavebních prvků, požárně bezpečnostní řešení, zásobování vodou, energiemi, odvádění odpadních vod a likvidaci odpadu.

Součástí projektu je také statické posouzení a zastavovací plán, který obsahuje zobrazení celkové situace stavby s vyznačením hranic pozemků, parcelních čísel, podzemních sítí, přípojek a ochranných pásem.

Zpracování kompletní projektové dokumentace a získání potřebných vyjádření ještě neznamená, že máte právoplatné stavební povolení. To vydává příslušný stavební úřad na základě žádosti stavebníka.

Projekt pro realizaci stavby

Po vydání stavebního povolení je možné začít s výstavboou stavby. V mnohých případech je nutné vypracovat ještě realizační projekt stavby. Obsahuje průvodní zprávu, souhrnnou technickou zprávu, popis zemních prací, kanalizace, podzemní vody, zásobování vodou a energiemi. Součástí musí být popis rozvodu elektrické energie, slaboproudých a jiných rozvodů a také popis venkovního a veřejného osvětlení.

Realizační projekt dále obsahuje zastavovací plán, koordinační výkresy stavby a zpracovanou stavební část jednotlivých profesí (statik, požární ochrana, voda, kanalizace, plyn, elektroinstalace).

Dále má projekt obsahovat organizaci stavby, soupis nákladů na stavbu, záznamy z projednávání projektu s orgány a organizacemi a certifikáty o nezávadnosti použitých materiálů.

Po úspěšném vypracování všech projektů a po získání potřebných povolení může začít druhá, v některých případech složitější část projektu – samotná výstavba.