3 nejběžnější sousedské spory

Vycházet se svými sousedy je určitě mnohem lepší, než řešit stále nějaké problémy. Pádných důvodů k hádce existuje spousty. Od vlezlé kočky, která se vplíží oknem do vaší kuchyně, psa zaběhnutého na pozemek, až po hluk ze sekačky na trávu. Nezřídka stojí v pozadí nelibosti obyčejná závist. Zrovna tady platí pořekadlo: když chceš psa bít, hůl si najdeš.

Spory se však netýkají pouze lidí žijících v rodinných domech. I panelák přináší svá úskalí. V panelových domech k hádkám dochází snad ještě mnohem častěji. Většinou pomůže akustická pěna, která zmírní hluk. Jak se ubránit mnohým zbytečným sporům si prozradíme v dnešním článku. Každý chce žít přece v klidu!

Hledejte kompromisy

Občas se stává, že určitá pracovní činnost souseda zahrnuje i náš pozemek. Často se jedná například o stříhání větví stromů, které zasahují k nám. Větve a keře můžeme buďto odstranit sami, nebo poprosíme souseda, aby si je ostříhal sám, a povolíme mu vstup na pozemek. Dožadovat se však, aby strom skácel, by nebylo na místě. Mnohem lepší je hledat kompromisy, a to platí o jakémkoliv vztahu i tom sousedském. Příště by si mohl na oplátku vymyslet něco náš soused. Takové schválnosti pak nabírají na intenzitě.

Nedrážděte hada bosou nohou

Některé práce nejen na zahradě mohou být značně hlučné. V takovém případě je nutné rozlišit, zda se jedná o důležitou činnost, a také rozumnou denní hodinu. Na vesnici není ničím zvláštním, že se řeže, seká, vrtá. Během léta to je často hluk ze sekačky, na podzim z cirkulárky, kvůli řezání dřeva. Jestliže náš soused každé ráno  zapíná cirkulárku hned u plotu, je buď vyšinutý, nebo provokuje a tohle už se dá řešit soudní cestou. Zjistěte si, jak na měření hluku. V případě příliš hlučného souseda je to napadnutelné. Ať už pracuje nebo pouští nahlas hudbu.

Oslavy a párty v panelovém domě

Všem nám bylo náct let. Takže je zcela běžné, když kocour není doma, kočky mají pré. U puberťáka se dá hudba nahlas pochopit. Ovšem je-li náš soused už starší a přesto holduje častým hlasitým akcím, není to nic příjemného. Kdo zažil, tak to pochopí. Pokud bydlí soused pod vámi, zmírní hluk zvuková izolace podlahy. Ovšem zákonem stanovený noční klid je od 22 hodin do 6 hodin. Nehodlá-li soused akceptovat noční klid, nezbývá než zavolat na městskou policii. Rušení nočního klidu se mu může řádně prodražit. Pokuta 1.000,- Kč ho přiměje, aby bral příště ohledy.