O vlivu světla na lidské zdraví toho bylo řečeno již hodně. Ne nadarmo citliví lidé v zimních měsících strádají depresemi způsobenými mimo jiné nedostatkem slunečního záření. Naopak jeho dostatek se projevuje pozitivním psychickým rozpoložením. Vliv světla na lidské zdraví ovšem sahá mnohem dál.
Dobrou zprávou je, že se už dávno nemusíme spoléhat jen na světlo z ohně a slunečního svitu. Za to každopádně můžeme poděkovat Thomasi Alvovi Edisonovi, díky jehož invenci a vynalézavé mysli v roce 1879 spatřila světlo žárovka, jakou známe dodnes. Ta po petrolejových lampách a lampách na zemní plyn znamenala revoluci v pravém slova smyslu. V tom okamžiku se začala psát velmi bohatá historie žárovky jako takové. A píše se dodnes.
Světlo přirozené a umělé
Přemýšleli jste ale někdy nad tím, jak světlo funguje a jaké nám nejvíce vyhovuje? Trošku vás zasvětíme. Světlo rozdělujeme na denní přirozené a umělé. Je známo, že člověku už ze své podstaty samozřejmě nejvíce vyhovuje světlo přirozené. Z tohoto známého faktu vycházeli designéři značky Phillips, která se usilovně věnuje vývoji světelných technologií šetrných k našemu zraku (eye control). Výsledkem je například unikátní LED žárovka Scene Switch, jež umožňuje snadnou změnu nastavení z jasného osvětlení na přirozené denní světlo, nebo dokonce příjemnou teplou záři. Žárovku si zkrátka můžete regulovat dle svých potřeb. Respektive dle potřeb vašeho těla. Tomu je rozhodně na místě naslouchat.
Světlo a zdraví
Vliv světla na lidské zdraví je skutečně neoddiskutovatelný, čímž se vracíme na úvod tohoto článku. Na celkovém vlivu světla na zdraví je například postavená léčebná metoda zvaná fototerapie. To je terapie světlem v pravém slova smyslu, která pomáhá s léčbou psychických poruch způsobených právě nedostatkem slunečního svitu. Vidíte, kam až sahá síla světla. Potíže způsobené jeho dostatkem řeší čím jiným než jeho přísunem. Skutečnost je dokonce taková, že správně vybrané osvětlení může odstranit mnoho zdravotních problémů.