Chcete skvělé fotky? Hrejte si s osvětlením

Podle mého názoru většina fotografů své fotky přesvětluje. Používají moc světla, a fotky jsou nudné. Vím, že máte tendenci to dělat, protože si myslíte, že čím více světel, tím lépe. Chcete ukázat vše. Jenže tak zajímavá fotka nevznikne. Náladu vyjádříte použitím méně světla a více úhlů pohledu. Jak se říká, drama se skrývá ve stínech.

Samozřejmě, abyste se naučili neosvětlovat, musíte napřed umět osvětlovat. Toho se dá docílit různými způsoby. Když jsem se stále učil, učil jsem se o mnoho nasvíceních – hlavní světlo, zadní světlo…Pokud máte základní set světel nastavený, pokračujte odsud. Je čas si hrát. Začněte odstraněním hlavního světla. Jak to vypadá? Moc tmavé? Zapněte ho, ale ztlumte intenzitu. Pokud je přímo před modelkou, nastavte ho, ať svítí ze strany. Hrajete si se světlem. Můžete také nechat hlavní světlo na pokoji a upravit jiná světla. Zadní světlo, světlo na vlasy, světlo na oči, pozadí…Miluji přeexponování zadního světla tak, aby to fotku “vyplnilo”. Dejte ho kolem modelky tak, jak se většinou používá hlavní světlo. Je to složité, hlavně s digitálem. Ale dá se toho docílit.

Plátno. Znáte ho. Milujte ho. Sežeňte ho. U filmu se používá k zatemnění oken. Pokud potřebujete fotit noční snímky ve dne, sežeňte plátno, které pohlcuje světlo. Vyzkoušejte si to na černém papíru nebo s velkou černou vlajkou. Dejte ho někomu před tvář, ať si dovedete představit odraz. A tak potom nastavte reflektory.

Můžete samozřejmě používat i černou látku, ta také pohlcuje světlo. Vlastně používám vlajky více než světla. Vlajkou zakrývám objektiv, modelku, světla…Je to neocenitelný pomocník.

Můžete také nechat modelku, ať se různě pohybuje. Mým trikem je, že postavím modelku asi jednu stopu od hlavního světla. Na zatemním druhou stranu, pustím na ní vítr, a tradá! Je to zajímavá fotka. Cvičení dělá mistra a je těžké se to opravdu naučit odhadnout. Znovu opakuji, když začínáte, důsledně testujte každou fázi. Pak si prohlédněte výsledky a sami zjistíte, co funguje a co ne.