Jak vybrat rozkládací pohovku na každodenní spaní

Nábytkem primárně určeným pro spaní je samozřejmě postel, ale ne všechny byty jsou koncipované tak, aby se sem celá postel vešla, mohou například postrádat místnost určenou výhradně pro spaní. Dva metry dlouhá a metr široká postel totiž zabírá poměrně dost místa, zvláště v případě té ještě dvakrát větší, manželské, a tak obyvatelé mnoha menších bytů zvolili rafinované řešení.

Dvě mouchy jednou ranou

Místo koupě postele zabili dvě mouchy jednou ranou a koupili si rozkládací pohovku. Ta v obýváku funguje jako klasický gauč, kde se během celého dne sedí a večer třeba sleduje televize, zatímco v noci je pohovka rozložená a slouží jako postel. Rozkládací pohovky nahrazují postele i v mnoha penzionech a menších hotelech, oblíbené jsou například v alpských zemích. Toto řešení ideálně šetří místo a má i další výhodu: pohovka totiž může být využívána jako postel pro jednoho, ale i pro dva (a pokud na ní spíte sami, můžete si vytvořit i takové soukromě „letiště“). Nejedná se sice o variantu, která by nadchla odborníky na spánek, ale pokud z nějakého důvodu opravdu není možné umístit do pokoje běžnou postel, je lepší zvolit právě pohovku, než vzít za vděk třeba spaní na zemi.

Na co nezapomenout

Protože spánek je pro zdraví nezbytný, vyplatí se si při výběru pohovky pro každodenní spaní dát opravdu záležet. Na paměti bychom měli mít následující zásady: pohovka se bude denně rozkládat a skládat, manipulace s ní by tedy měla být co nejsnadnější, ideálně taková, aby ji zvládl jeden člověk zcela bez potíží. Nejste-li si jistí, vyzkoušejte si rozkládání hned v obchodě. To by vám obchodníci měli beze všeho umožnit.

Mechanismus rozkládání by měl být sestaven tak, aby po rozložení vznikla pevná a rovná plocha, bez nadbytečných záhybů, které by znepříjemňovaly klidný spánek. Dobrá pohovka pro spaní je opatřena kvalitní matrací a samozřejmě takovým čalouněním, které přes prostěradlo nepůsobí nepříjemně.

Druhotnou, ačkoliv nezanedbatelnou záležitostí, je samozřejmě design a vypracování pohovky. Tady už může přijít ke slovu váš osobní vkus, protože to, jak pohovka vypadá, kvalitu spánku neovlivní. A protože výrobci jsou opravdu velice kreativní, vybere si skutečně každý. Takže dobrou noc!