Jak na skvrny na koberci?

Skvrny? Nepřekvapí Vás.

Koberec nejdéle vydrží při správně péči a údržbě. Pohromou jsou zejména skvrny, možná právě proto, mnoho potenciálních majitelů koberců, ustoupí od jejich koupě. Máme pro Vás pár rad a tipů, jak s nimi účinně zatočit.

  1. Skvrny na koberci je nutné odstranit co nejdříve. Povrch skvrny odstraňte lžící směrem od kraje. Můžete použít savý papír a hadřík. Místo příliš nedrhněte, aby nezměnilo původní barevnost. Zbytek skvrny odstraňte vlažnou vodou s kapkou šamponu. Nepoužívejte prací a čistící prostředky se změkčovadly. Skvrnu nenechávejte příliš dlouho mokrou, aby nevznikly tmavé okraje.
  2. Krev z koberce odstraňte studnou vodou. Pokud je již zaschlá, použijte biologický prací prostředek.
  3. Máslo z koberce odstraňte terpentýnem a šamponem na koberce.
  4. Rtěnku odstraňte ředěným šamponem na koberce, popřípadě tetrachlórem.
  5. Fix odstraňte teplou vodou nebo biologickým pracím prostředkem.
  6. Čáry od propisky na koberci odstraňte metylalkoholem.
  7. Pokud nejsou skvrny od kávy, ovoce a vína odstraněny okamžitě, jejich náprava bývá složitější. Tuto práci přenechejte specializovaným čistícím firmám. Jako prvním pomoc na skvrny od kávy použijte teplou vodu. Stopy od ovoce vysušte a použijte mýdlovou vodu. Rozlité víno posypte kuchyňsko solí a nechte působit.
  8. Skvrny od borůvek na koberci – odstraňte vlažnou mýdlovou vodou s trochou čpavku.
  9. Žvýkačka na koberci – obložte kostkami ledu, po zmrznutí ji snadněji vydrolíte.
  10. Na čokoládové skvrny na koberci si připravte roztok z octa a lihu. Navlhčete hadřík a vyčistěte skvrnu krouživými pohyby.