Kupujete chalupu, ale nevíte, jak vyřešit odpad?

Romantické představy o víkendech strávených na chatě či chalupě se mohou při náznacích diskomfortu okamžitě rozpadnout. A přestože většina lidí dokáže slevit z řady obvyklých požadavků, suchý záchod skutečně není tím pravým ořechovým. Podobně nepraktická je však i žumpa. Jak tedy odpad v rekreačním objektu vyřešit co nejlépe?

Jaké máte možnosti?

Ne jednu, ale ani dvě – možností, jak vyřešit odpad na chatě či chalupě, je ve skutečnosti mnohem více. Nejobvyklejší jsou tyto čtyři:

  1. kanalizační přípojka,
  2. tříkomorový septik,
  3. domovní ČOV,
  4. žumpa či jímka.

Nejlepší řešení nabízí kanalizační přípojka

Pokud se vaše rekreační nemovitost nachází v místech s přístupnou kanalizací, neváhejte se k ní připojit. Z hlediska komfortu je tato varianta bezkonkurenční – nebudete totiž muset řešit vůbec nic. Respektive jen zaplatíte za stočné, o přečištění se postará centrální ČOV.

Kanalizace chybí? Pořiďte si septik

Byť je kanalizační přípojka perfektním řešením, v chatových oblastech se obvykle kanalizace nenachází. Je-li to případ vaší víkendové haciendy, budete muset najít jinou schůdnou variantu. V prvé řadě se zamyslete nad tím, jak často hodláte objekt využívat.

V naprosté většině případů se vyplácí pořízení tříkomorového septiku s biologickým či pískovým filtrem. Ve srovnání s domovní ČOV je lépe koncipovaný pro nepravidelný provoz, a navíc k provozu nepotřebuje elektřinu.

Budete na chatě jako doma? Zvažte ČOV

Možná se vám do žil nahrnula chalupářská krev a máte v plánu pobývat mimo město tak často, jak to jen půjde. Pokud již nyní bezpečně víte, že se budete na chatě či chalupě trávit každý víkend, rozhodně domovní čistírnu odpadních vodneškrtejte – kvalitně přečištěná voda by vám mohla přijít vhod např. pro zálivku. A když ČOV zkombinujete s retenční nádrží na dešťovou vodu, ušetříte ještě více a nezaskočí vás ani období sucha.