Bojíte se malování interiéru? Malíři a natěrači Plzeň z řemeslnického cechu EKOMPLEX tvrdí, že alfou a omegou je svědomitá příprava a dodržování technologických postupů. Pokud se z nějakých důvodů bráníte malování pod taktovkou profesionálů a chcete mermomocí vymalovat sami, budou se vám hodit následující tipy!
Malovat můžete kdykoliv, ale není nad práci za denního světla. Ideální frekvence pro malování je cca jednou za tři až čtyři roky, protože čerstvý nátěr je hygieničtější. Má dezinfekční účinky, snižuje prašnost a podílí se i na zkvalitnění vzduchu v domácnosti.
1) Přikrytí a přestěhování nábytku
Veškerý nábytek zakryjte malířskou fólií a je-li to ve vašich silách, vystěhujte jej do vedlejší místnosti. Spoustu práce si ušetříte tak, že olepíte vypínače, podlahové lišty a zárubně malířskou páskou. Moderní barvy mají otěruvzdorné vlastnosti a bývají i omyvatelné, což výrazně ztěžuje proces čištění. Podlahu překryjte papírem nebo textilní fólií.
2) Příprava podkladu
Věnujte zvýšenou pozornost přípravě podkladu. Stěny vysajte, zbavte je prachu vlhkým hadříkem a odstraňte z nich hřebíčky, lišty, skoby a další prvky, které by vám mohli při malování vadit. Malíři Plzeň zdůrazňují význam odstranění olupujících se vrstev škrabkou, a to až na pevný základ.
Praskliny projeďte škrabkou. Tím se zvětší a následně lépe vyplní stěrkou či tmelem. Plochu s většími nerovnostmi je zapotřebí vystěrkovat. Před nanesením stěrky nezapomeňte na penetraci, která musí cca 3 – 6 hodin vyschnout.
Řemeslníci z pobočky sádrokartony Plzeň upozorňují, že někdy je lepší nerovné stěny vyřešit montáží sádrokartonových desek.
Zda není zapotřebí odstranit starší vrstvy barvy, zjistíte jednoduchým testem. Přilepte na stěnu malířskou pásku – pokud nátěr drží pevně, neměl by se po stržení objevit na lepence. V opačném případě stěnu navlhčete a seškrábejte malířskou škrabkou.
Máte hotovo a můžete se pustit do penetrace!