Spotřeba energií je rok od roku vyšší, navíc cena elektřiny nebo plynu klesá jen velmi mírně a v dlouhodobém horizontu se nedá říct, že by šlo o nějak výhodný kauf. Navíc, plyn může být jednoho dne nedostatkové zboží, takže se vyplatí zvažovat nejrůznější alternativy, jež mohou nastat. Co takhle nízkoenergetický dům? A pozor, to určitě není jen rajská hudba budoucnosti, právě naopak. Dnes si je už staví nejen celebrity. Jaké má taková stavba vlastně výhody? Je jich mnoho, pojďme se tomu podívat trochu na zoubek!
S nízkoenergetickým domem můžete v porovnání s klasikou z minulého století ušetřit až čtyři pětiny celkových nákladů za vytápění. Zamezíte nejen tepelným ztrátám, ale především nebudete závislí na růstu cen energií. V neposlední řadě je dlužno podotknout, že v interiéru domu budete mít o poznání zdravější klima, a to jak v zimě, tak i během letních měsíců. Skvělý pocit, čerstvý vzduch bez jinak všudypřítomných plísní, nebude potřeba tolik větrat a otopné období se výrazně zkrátí. Takže co chtít vlastně víc?
Využití kvalitních a moderních materiálů je samozřejmostí, tohle bydlení Vám vydrží pěknou řádku let. Též je kladen důraz na maximální ekologii, takže je jistě potěšující, když trochu ušetříte dnes těžce zkoušené životní prostředí. Samozřejmě, bude to chtít nějakou investici do začátku, ale je to podobné jako s LED žárovkami. Ty peníze se za pár let vrátí, následně budete už jen a jen spořit…
A čím je pasivní dům charakteristický? Roční spotřeba tepla určeného na vytápění nepřevýší patnáct kilowatthodin na metr čtvereční v rámci obytné plochy. Snadná definice, ale představte si to takhle – starší bytový dům, třeba ještě z období První republiky, má roční spotřebu tepla třeba 300 kilowatthodin na metr čtvereční.