Když mapy, pak snad raději jen v atlasech

Bohužel se nám to také stalo. Nedávno ještě lomím rukama u příbuzných, že mají podmáčený dům a teď jsem postavená před hotovou věc i v domě vlastním. Začalo to tak nevinně, pár nepatrných skvrn velikosti mexického dolaru a jak se ta škodná během chvíle rozmohla!

V domech stavěných na jílovitých půdách, kde nedaleko ještě bývá vysoká spodní voda, je to vždy sázka do loterie. Musí se hlídat každá skvrnka a člověk je hned jako na trní, zda se zvětšovat bude, nebo jde o planý poplach. A přitom žádné další příznaky, jako u našich – těžký vlhký vzduch, případně plíseň.

A větrám jako o život

Někdy prostě prevence nestačí. To můžou být okna dokořán třeba nonstop, ale když jde nepřítel od sklepa, oknem neuteče. Jakmile se spodní zdi domu začnou tvářit jako atlas světa a kontinenty rostou, je prostě jisté, že je sanace zdiva nezbytným zákrokem. Je potřeba ohlédnout se po odborníkovi.

V tom lepším případě přijede, zhodnotí situaci a potvrdí, že pouhé uzdravení vašich zdí zatím postačí. Zhodnotí stav a složení zdiva, navrhne způsob, jakým vás problému zbaví, provede předběžnou kalkulaci a odjíždí, aby záhy přijel se svým týmem.

Někdy uzdravování nepomůže a dojde na tvrdší zásah

Už jsem byla relativně v klidu, že to nebude natolik zlé, ale tým po několika okamžicích přinesl zprávu, které jsem se bála. Nakonec bude nutno provést podřezání zdiva a jelikož jsem jen prostá hospodyňka, děsí mě už jen ten název. Musela jsem se jít uklidnit pohledem na otřesné mapy Gruzie, které mi kvetly vedle kuchyňské linky.

Otřesný pohled. A nejen tam. Odevzdávám svůj problém v duchu profesionálům a opakuji si do nekonečna : „Píšou a říkají, že tato forma je ze sta procent účinná!“ Trochu tím otupím svůj vražedný dojem z názvu a obraz uříznutého domu pohozeného bokem někde na louce mimo základy vyháním z hlavy.

Strach má velké oči

Nebylo to zdaleka totožné s mými hororovými představami.

Dnes když vymalovat, tak jen proto, že chci, a koupila jsem si nový glóbus. To aby dům věděl, že další mapy už tady nepotřebujeme.