Žehlicí prkna, jak správně vybrat?

Žehlení možná není tak úplně oblíbenou domácí prací, přesto se ale udělat musí. Co k němu ještě rozhodně potřebujete kromě dobré žehličky? Ano, je to žehlicí prkno, bez kterého se zkrátka neobejdete, když chcete mít svoje oblečení perfektně vyžehlené. Pokud žehlíte na čemkoliv jiném, riskujete jak nedokonalé žehlení, tak propálení. Jak ale vybrat správné žehlicí prkno, které dobře poslouží a hodně vydrží?

Prvně je dobré podívat se na rozměry prkna. Asi nejběžnější dostupnou velikostí je 120 x 38 centimetrů, ale existují samozřejmě menší i větší prkna. Od těch skutečně miniaturních s rozměry 110 x 30 cm až po prkna s plochou 130 x 48 cm. Vybírejte pečlivě podle toho, jaké máte prostorové možnosti, a také co hodláte žehlit. Košili k obleku se vám na příliš malém prkně nikdy pořádně vyžehlit nepovede. Některá prkna mají také dodatečné nástavce pro rukávy, takzvané rukávníky, díky kterým můžete žehlit bez posouvání.

Další věc, kterou určitě musíte zvážit, je hmotnost. Vybírejte tak, aby se prkno dalo snadno přenášet. Většina žehlicích prken na trhu neváží moc a jejich hmotnost nepřesahuje pět kilo, existují ale i těžší modely.

Co je, ovšem u žehlicího prkna klíčové je jeho maximální výška. Zde se musíte řídit svojí výškou. Prkna bývají většinou polohovatelná, takže si můžete výšku uzpůsobit, dávejte ale pozor na výšku maximální. Pokud bude mít vámi vybrané prkno moc malou výšku, bude pro vás žehlení nepohodlné.

Poslední věc, které určitě věnujte při výběru žehlicího prkna pozornost, je jeho povrch. Ten by měl být z kvalitního materiálu odolného proti propálení. Dobře vybírejte také potah, u kterého platí, že běžná látka nikdy nebude tolik odolná, jako speciální potahy. Pokud tedy budete mít možnost, sáhněte po potahu z teflonového materiálu.