Moderní plynové kotle Junkers: Vytápění plynem nemusí být drahé!

Topná sezona už končí a mnozí z nás si po zimě docela oddechnou. Není se čemu divit, každý mrazivý den je z hlediska vytápění interiéru poměrně velkým strašákem. Tedy alespoň v případě, kdy nemáte objekt dokonale zateplený. I to ale mnohdy nestačí. Drahý může být totiž samotný tepelný zdroj. V mnohých médích se popsalo mnoho řádků o tom, že především vytápění plynem je značně nákladné. Skutečnost je ovšem úplně někde jinde. Tedy alespoň v případě, máte-li doma moderní kotel. Ano, právě on dokáže ušetřit nemalé finanční sumy a vytápění s ním je maximálně pohodlné a jednoduché. Důležité je ovšem vybrat ten správný model. Na trhu se jich totiž nachází hned spousta. My vám v následujících řádcích popíšeme aspekty, podle nichž vybírat. Zaměříme se také na konkrétní značku plynových kotlů.

Magický výraz účinnost

Ano, slovo účinnost je doslova alfou a omegou vždy, když hledáte nejen plynové kotle. Nové modely už disponují účinností přesahující 80 %. Mnohé se dokonce s touto charakteristikou dostanou i výše. Čím vyšší účinnost mají, tím je logicky celé vytápění ekonomičtější. Jen pro představu, starší kotle se mohou u tohoto údaje pohybovat klidně i okolo 50 %. Dovedete si tedy představit, o kolik více plynu asi takové domácnosti spotřebují. Doslova topí pánu Bohu do oken.

Výkon si sami raději nepočítejte

Hodně důležitý je i celkový výkon kotle. Sami si jej spočítáte jen velmi složitě. Jednat se přitom může jak o konvenční kotle, tak i o kondenzační modely. Důležité jsou při výpočtu dvě veličiny, konkrétně tepelné úniky a vytápěná plocha. Na internetu existuje spousta kalkulaček, které výkon vypočítají, nicméně výsledek zřejmě nebude přesný. Pokud opravdu chcete tuto veličinu znát, obraťte se třeba na profesionály ze společnosti Topenivodaplyn.cz.

Konvenční, nebo kondenzační kotel?

Odpověď na tuto otázku určitě není jednoznačná. Počáteční náklady na nákup kotlů jsou rozdílné. Obecně platí, že kondenzační kotle jsou poněkud dražší. Jejich provoz je ale logicky ekonomičtější, jelikož dokážou ještě využít odpadní horké páry. Počáteční investice se tak poměrně rychle vrátí.

Tradiční výrobce plynových kotlů

Naším tipem jsou moderní kotle Junkers. Důvodů by se našlo hned několik. Tím nejdůležitějším by pochopitelně byly konkrétní charakteristiky modelů od tohoto výrobce. Pominout bychom ale neměli ani fakt, že Hugo Junkers zkonstruoval svůj první plynový kotel už na počátku 20. století. Firma má tak s výrobou těchto zařízení dlouholeté zkušenosti. Zapomenout nemůžeme ani na doporučení konkrétního plynového kotle. Je jím Junkers CERACLASS. Tento malý, ale velmi šikovný model se vyznačuje vysokou účinností a minimálními rozměry, konkrétně 700×400×298 cm. Samozřejmostí je u něj i jednoduchá obsluha.