Zahradní fontána nebo kašna- vybíráme tu pravou

Docílit krásné a vyrovnané okrasné zahrady je nikdy nekončícím procesem, který zná většina z nás. Pomoci dosáhnout dokonalosti Vám může fontána nebo kašna do Vaší zahrady, která nejen pozvedne designovou úroveň Vaší zahrady, ale má i spoustu dalších výhod. Možnosti jsou téměř nekonečné, protože jsou tisíce modelů fontán, ze kterých můžete vybírat. A pokud by Vám žádná nepadla do oka, můžete si postavit svou vlastní přesně dle Vašeho vkusu. Takže skočte do světa zahradních fontán a kašen a začněte pátrat po té správné pro Vaši zahradu. Abychom Vám Vaše hledání alespoň trochu usnadnili, přinášíme Vám několik tipů pro výběr.

Zde je 5 základních tipů pro výběr a následnou údržbu fontány

1. Najměte si pomoc. Pokud máte v plánu koupit malou a jednoduchou fontánu, pak by pro Vás neměl být problém ji nainstalovat a udržovat na vlastní pěst. Ale v případě větších a dražších fontán nebo kašen zvažte pomoc zahradního architekta, který Vám nejen navrhne vhodný model pro Vaši zahradu, ale také Vám poradí s instalací a údržbou Vaší nové fontány.

2. Jaká je velikost Vaší zahrady? Prvním krokem při výběru zahradní fontány by mělo být zvážení velikosti Vaší zahrady a předpokládaný typ instalace. Pokud máte menší zahradu, nebo jen dvorek, určitě ji není vhodné výrazně zmenšit nadměrnou zahradní fontánou. Pokud jsou prostory extrémně malé, můžete zvážit nákup fontány s instalací na zeď.
3. Jaký materiál fontány zvolit? Kámen, sklolaminát, keramické, betonové – materiálů je spousta a rozhodně je si z čeho vybírat. Ačkoliv fontány z betonu a keramiky jsou dražší, jsou také kvalitnější a trvanlivější.

4. Umístění fontány? Samozřejmě jde především o Vaše vlastní cítění a vnímání, ale v případě pochybností doporučujeme obrátit se na zahradního architekta. Jedním z nejčastějších problémů venkovních fontán bývá nerovnoměrný průtok vody. Tomu se můžete vyhnout tím, že dané místo pečlivě připravíte tak, aby si zemina “nesedala“ a Vaše fontána zůstávala ve vodorovné poloze. Toto je důležité zejména u velkých zahradních fontán, které nelze v budoucnu jednoduše přemístit a upravit terén pod nimi.

5. Údržba fontány? Zahradní fontány jsou prakticky bezúdržbové- doporučuje se přidávat speciální chemii pro tyto účely, aby se Vám ve vodě netvořily řasy a zelené zákaly. Pokud jste si pořídili menší fontánu, pak je vhodné z ní před zimou vypustit vodu a umístit ji do místnosti, ve které teplota neklesá pod nulu.