Jak na výběr prostěradla?

K povlečení neodmyslitelně patří i prostěradlo. Před jeho koupí si ujasníme, jaké rozměry má naše postel, abychom nepořídili náhodou špatně, dnes už totiž nejsou výjimkou ani lůžka atypická. Standardními rozměry jsou 90×200 cm u jednolůžka a 180×200 cm u dvoulůžka, je ale možné, že máte postel 140×200 cm, 160×200 cm nebo třeba 200×200 cm. Na všechny tyto rozměry se dají prostěradla poměrně bez potíží sehnat.

Napínací nebo klasika?

Rozhodnout se musíme mezi variantou klasickou nebo napínací. Ta má na krajích tunýlek s provlečenou gumičkou a prostěradlo se snadněji povléká, lépe na matraci drží a nemusíte jej při stlaní urovnávat. Téměř všechny materiály už jsou dnes v napínací podobě k dispozici.

Netřeba slevovat z nároků

Jakmile známe rozměr, můžeme se zaměřit na další vlastnosti, jakými jsou barva a materiál. Nepěkné, zmuchlané nebo „škrábající“ prostěradlo dokáže pořádně znepříjemnit odpočinek a není potřeba dělat nějaké velké kompromisy, vždyť výběr je dnes obrovský. Dobře sladěné povlečení s prostěradlem navíc dokáže příjemně zkrášlit ložnici.

Z jakých materiálů se prostěradla vyrábějí?

Rozhodně nemusíme vzít zavděk pouze klasikou ve formě bavlny, i když ta bude mít v našich ložnicích své místo asi navždy. Bavlněná prostěradla jsou evergreenem, ale ne každému stačí a také je potřeba je žehlit, takže lze vybírat i z dalších možností. Ty jsou většinou opravdu nenáročné na údržbu a nevyžadují žehlení. Froté prostěradla jsou měkká, nadýchaná, dobře sají a navíc jsou při styku s pokožkou příjemná. Jersey prostěradla jsou v porovnání s froté méně hřejivá, hladká, jemná a vhodná pro celoroční použití. Mikroflanel je u prostěradel poměrně nováčkem, pro povlečení se ale už nějakou dobu používá, dobře hřeje a oblíbíte si jej zejména v zimě. Moderní možností jsou bambusová vlákna, která zajistí i antibakteriální vlastnosti.

Nebojte se barev

Barva a designové zpracování jsou neméně důležitou vlastností povlečení a prostěradel. Dnes už není problém sehnat jakoukoliv barvu a na výběr je i ze zajímavých vzorů, pokud vám nestačí jednobarevná varianta. Co byste třeba řekli na prostěradlo s proužky nebo květinovým vzorem? I takové se dá sehnat.