Je údržba kompresoru náročná? A jak se provádí?

Každý stroj potřebuje údržbu. Stejně jako motor vašeho automobilu vyžaduje pravidelnou výměnu oleje, filtru a po určitém nájezdu kilometrů i výměnu rozvodů či svíček, pak i kompresor od vás požaduje určitou péči. A protože kompresor není jenom obyčejná pumpička na vzduch, nejsou vhodné žádné amatérské zásahy či neodborné kutilství. Znamená to tedy vysoce náročnou údržbu určenou jenom profesionálům nebo jsou i snadné úkony? Jak vypadá plán údržby? A co když jste jenom hobby uživatel s vlastnictvím levného kompresoru? Dá se i ten udržovat a opravovat?

Problematika servisních intervalů kompresoru a neopravitelné kompresory

Nejdůležitější uvědomění hned na začátek – kompresor je tlakové zařízení a všude, kde je tlak, může být i nebezpečno, pokud nejsou dodržována určitá pravidla. Mezi ně patří na příčkách nejvyšších právě údržba. Odměnou za ni vám jako provozovateli bude dlouhá životnost stroje, bezproblémový chod a odpovídající výkon beze ztrát. Každý odborník na kompresory vám bude pokyvovat s tím, že za svojí kariéru při vykonávání servisu viděl už spoustu zanedbaných strojů. Potíž leží hlavně ve vytíženosti živnostníka vlastnící kompresor. Prostě se stávají případy nechtěného zapomenutí servisního intervalu z důvodu hromady jiných starostí s podnikáním. Malé společnosti si navíc mnohdy nemohou dovolit údržbáře na plný úvazek, a tak se do role údržbáře a bezpečáka staví sám majitel, jako zodpovědná osoba za chod společnosti. To je běžný scénář, který se často opakuje.

Úplně jiná problematika potom postihuje kutily, mající kompresor v garáži nebo v dílně jenom pro občasné využívání. Bezolejové kompresory pro hobby použití mnohdy lákají právě skoro dokonalou bezúdržbovostí a konce starostí s výměnou oleje. Bohužel drtivá část strojů ve velkých marketech či nespecializovaných prodejnách jsou čínské, neznačkové kopie bezolejových kompresorů, na něž se specializuje třeba italský ABAC. Na rozdíl od takto prestižního výrobce jsou neopravitelné, neexistují na ně náhradní díly a majitel se může pěkně divit, že mu servisní technik jeho porouchaný kompresor odmítne opravit. Prostě nemá jak.

Jak má údržba kompresoru vypadat?

Vše začíná u dodržování předepsaných pokynů samotného výrobce kompresoru a kromě pravidelných servisních intervalů by taková údržba měla obsahovat i následující činnosti, které dlouhodobě prodlužují životnost kompresoru:

  • Vypouštění kondenzátu z tlakové nádoby (vzdušníku)
    Tlaková nádoba je ve většině případů vyrobena z oceli a pokud nemá kvalitní povrchovou úpravu, může být náchylná ke korozi. Tu způsobuje kondenzát, pára změněná na vodu, která se v tlakové nádobě hromadí. Kontrolujte pravidelně stav kondenzátu ve vzdušníku a provádějte jeho odpouštění pomocí odpouštěcího ventilku na spodní straně nádoby. A když se o nic nechcete starat, pořiďte si automatický odpouštěč kondenzátu.
  • Zajištění správného mazání kompresoru
    Tento bod platí pro olejové kompresory a je zcela klíčový pro životnost kompresorové jednotky. Je to podobné jako u automobilu, prostě jednou za čas zkontrolujte stav oleje pomocí olejoznaku nebo měrky. Používejte výhradně oleje doporučované výrobcem, které mají potřebnou viskozitu. Zamezíte tak špatné lubrikaci a vysokým teplotám.
  • Údržba sacího filtru
    Kompresory mají na sání vzduchu základní filtr, zamezující vstupu větších mechanických nečistot do stroje. Sací filtr nelze přirovnávat k systému filtrace, který bývá připojován za kompresor jako úprava vzduchu, ale přesto nelze jeho údržbu opomenout. Vyměňujte pravidelně vložky sacích filtrů. Jejich ucpání nasávanými nečistotami výrazně snižuje výkonnost kompresoru.

Intervaly údržby a na co všechno se připravit při provozu kompresoru

Výše zmíněné činnosti dokáže obstarat každý provozovatel kompresoru, jsou snadné, rychlé a není třeba větší specializace. Hlavní plán údržby však teprve přichází. Kromě průběžného vypouštění kondenzátu, hlídání stavu oleje a sacího filtru majitele kompresoru čeká zajistit i několik náročnějších úkonů, samozřejmě dle typu konstrukce kompresoru. U olejových hobby kompresorů se běžně mění klínové řemeny jednou za 2 roky, výkonnější stroje vyžadují 1× ročně i údržbu či výměnu zpětného ventilu, mající za úkol zabránit proudění vzduchu ze vzdušníku zpět do kompresoru, těsnění ventilové desky či těsnění dochlazovače.

A co šroubové kompresory? Vyžadují podobný přístup? Šroubové stroje jsou na rozdíl od pístových kompresorůkonstruované tak, aby běžely nepřetržitě. Proto se jejich servisní intervaly udávají v motohodinách. Jedna servisní položka může mít požadavek po 2 000 motohodinách provozu, jiná až po 12 000 motohodinách běhu šroubového kompresoru. V plánu údržby se pak vyskytují podobné položky, o nichž jsme se dnes již zmínili – oleje, sací filtry, odpouštění kondenzátu a další. Opět platí, že u každého značkového stroje vám nejlépe napoví plán údržby od samotného výrobce.